Trwa ładowanie...
d3fsk8d

Szczepienia przeciw COVID-19. Szwecja wstrzymała płatności dla Pfizera. Chodzi o szóstą dawkę

Decyzja Europejskiej Agencji Leków, dopuszczająca wykonanie sześciu szczepionek z jednej fiolki preparatu, wywołała spore zamieszanie. Producent zaczął doliczać do faktur opłatę za szóstą dawkę. Nie wszyscy się z tym zgadzają. Komisja Europejska uważa, że to nie jest jej sprawa.
Share
Szczepienia przeciw COVID-19. Szwecja wstrzymała płatności dla Pfizera. Chodzi o szóstą dawkę
Szczepienia przeciw COVID-19. Szwecja wstrzymała płatności dla Pfizera. Chodzi o szóstą dawkę Źródło: PAP, Fot: PAP, ATTILA BALAZS
d3fsk8d

Władze Szwecji wstrzymały opłacanie faktur wobec Pfizera w związku z niesłusznym ich zdaniem doliczaniem przez koncern farmaceutyczny kwoty za szóstą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 - poinformował we wtorek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".

Jak podkreśla gazeta, gdy UE zatwierdziła szczepionkę Pfizera do użytku na terenie Wspólnoty, każda fiolka miała zawierać pięć dawek preparatu. Jednak po zarekomendowaniu przez Europejską Agencję Leków (EMA) podawania sześciu dawek, poprzez zastosowanie odpowiedniego rodzaju igły, Pfizer od 8 stycznia zaczął wystawiać wyższe faktury, bez zgody Komisji Europejskiej.

Szwecja nie chce płacić za szóstą dawkę. "To niedopuszczalne"

- To jest niedopuszczalne. Jeśli dany kraj ma możliwość wykorzystania (tylko) pięciu dawek, otrzyma mniej szczepionek za tę samą cenę - uważa koordynator szwedzkiego rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Richard Bergostroem.

d3fsk8d

Szczepionka na COVID. Michał Dworczyk o planach promowania szczepień w Polsce

Według "Dagens Nyheter" w wielu regionach Szwecji brakuje obecnie sprzętu medycznego, który pozwala na wykorzystanie szóstej dawki specyfiku. Niepewność co do tego, ile dokładnie dawek można wykorzystać, utrudnia planowanie procesu szczepień.

W opinii Bergostroema "Komisja Europejska oraz Pfizer powinny oficjalnie dojść do porozumienia w tej sprawie".

d3fsk8d

W Szwecji faktury za szczepionki opłaca Urząd Zdrowia Publicznego, ale do czasu wyjaśnienia wątpliwości postanowiono wstrzymać przelewy. - Jakie faktury oni (Pfizer) wysyłają oraz co one zawierają - to nie ma w tej sytuacji znaczenia. Przekazaliśmy, że będziemy czekać na decyzję UE - oświadczył główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell.

Komisja Europejska: to sprawa państwa członkowskiego

Jego zdaniem "wydaje się, że zawarty zostanie kompromis". - W styczniu i lutym można liczyć pięć dawek szczepionki, a później dopuścić możliwość fakturowania za sześć. W którym miejscu dojdzie ostatecznie do zmiany, trudno mi powiedzieć - dodał.

Po decyzji szwedzkich władz o wstrzymaniu płatności koncern Pfizer odmówił komentarza.

d3fsk8d

Według "Dagens Nyheter" w umowie między Pfizerem a UE określono jedynie ilość dawek, jakie mają być dostarczone. Nie wyszczególniono ilości fiolek ani tego, ile dawek szczepionki zawiera jedna fiolka specyfiku.

O tę sprawę została zapytana we wtorek Komisja Europejska. Rzecznik Eric Mamer odpowiedział, że to państwo członkowskie zgłasza zamówienie na dostawę od różnych firm farmaceutycznych. - Istnieje stosunek umowny między państwem członkowskim a przedsiębiorstwem. Dyskusja w kwestii płatności za dawki musi się odbyć na tym poziomie - zaznaczył.

Rzecznik KE odpowiedzialny za sprawy dotyczące szczepień Stefan De Keersmaecker dodał, że umowa KE ze spółkami Pfizer/Biontech opiera się na dawkach, a nie fiolkach ze szczepionkami.

- Jeśli chodzi o pobranie sześciu dawek z fiolki, mamy kontrakt ramowy z dostawcami strzykawek i igieł na kilkaset milionów sztuk, które mogą być wykorzystane do pobrania sześciu dawek z fiolki. Państwo członkowskie może złożyć zamówienie, kiedy chce, na dostawę odpowiedniego sprzętu - dodał Stefan De Keersmaecker.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fsk8d

Podziel się opinią

Share
d3fsk8d
d3fsk8d
Więcej tematów