Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID-19. Za opóźnienia w dostawie Włochy chcą pozwać firmę Pfizer

Dostawy szczepionki na COVID-19 firmy Pfizer opóźniają się nie tylko w Polsce. Włoski nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri przekazał, że Włochy są gotowe podjąć kroki prawne w tej sprawie.
Share
Kolejka do punktu szczepień we Włoszech
Kolejka do punktu szczepień we WłoszechŹródło: Getty Images, Fot: Salvatore Laporta, KONTROLAB, LightRocket
d2tkmhf

Nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu na tle pandemii we Włoszech, Domenico Arcuri, poinformował, że w sprawie podjęcia kroków prawnych dotyczących opóźnień szczepionek na COVID-19 Pfizera otrzymał wyrazy solidarności od przewodniczących władz wszystkich regionów w trakcie specjalnej narady. Uczestniczyli na niej także ministrowie zdrowia i polityki regionalnej Włoch.

Nadzwyczajny komisarz rządowy dodał, że "ochrona zdrowia obywateli nie podlega negocjacjom". Arcuri powiedział, że kampania szczepień przeciwko COVID-19 we Włoszech nie może zostać wyhamowana. Szczególnie, że wiele osób czeka na podanie drugiej dawki.

Co więcej, polityk ubolewał na tym, że rozmowy z firmą Pfizer nie przyniosły oczekiwanego rezultatu przez włoskie władze.

d2tkmhf

Zobacz też: Szczepionka na COVID. Leszek Miller o zaliczeniu prokuratorów do pierwszej grupy szczepień

Szczepionki na COVID-19. Redukcja dostaw we Włoszech

Domenico Arcuri w swoim komunikacie poinformował, że firma nie tylko zawiadomiła włoskie władze o tym, że w przyszłym tygodniu nie zostaną dostarczone dawki szczepionki na COVID-19, ale także dojdzie do redukcji kolejnych dostaw.

d2tkmhf

Dlatego też w trakcie narady włoskiej władzy rozmawiano o podjęciu kroków na rzecz ochrony włoskich obywateli oraz ich zdrowia "we wszystkich instancjach, cywilnych i karnych, gdzie będzie to możliwe". Komisarz dodał, że decyzja o podjęciu kroków prawnych zapadła jednomyślnie.

W poniedziałek firma Pfizer została skrytykowana za opóźnienia dostawy szczepionek na COVID-19 we Włoszech przez tamtejszego nadzwyczajnego komisarza ds. kryzysu na tle pandemii. Domenico Arcuri przekazał, że następny transport będzie mniejszy o 165 tysięcy dawek. Planowaną liczbę 562 tysięcy zredukowano o prawie jedną trzecią.

Do tej pory we Włoszech zaszczepionej ponad 1,2 miliona osób (dane ze środy rano). W niektórych regionach podawana jest już druga dawka szczepionki na COVID-19.

W ubiegły piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech przekazały, że opracowały plan, który ma pozwolić zwiększyć im moce produkcyjne w Europie. To zapewni więcej dawek szczepionek na COVID-19 w drugim kwartale. Jednak, jak dodały firmy, w związku z tym konieczne jest tymczasowe zmniejszenie dostaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2tkmhf

Podziel się opinią

Share
d2tkmhf
d2tkmhf
Więcej tematów