PolskaSzczepienia. Od dziś zmiany dla niepełnosprawnych

Szczepienia. Od dziś zmiany dla niepełnosprawnych

Trwa akcja szczepień przeciw COVID-19. Od poniedziałku osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz ich opiekunowie, którzy nie zdążyli się jeszcze zaszczepić, mogą liczyć na pierwszeństwo. Dziś rozpoczyna się też rejestracja na szczepienia dla wszystkich chętnych.

Szczepienia. Od dziś zmiany dla niepełnosprawnych
Szczepienia. Od dziś zmiany dla niepełnosprawnych
Źródło zdjęć: © East News | WOJCIECH STROZYK
Maciej Zubel

Aby się zaszczepić, osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z jednej z kilku możliwości. Pierwszą z nich jest przyjęcie preparatu przeciw COVID-19 w punktach szczepień powszechnych. Nie trzeba dzwonić na infolinię czy wypełniać formularza rejestracyjnego. Jedynym wymaganym dokumentem jest oświadczenie podpisane na miejscu.

Z pierwszeństwa może skorzystać osoba niepełnosprawna, ale też jej opiekun, z którym zgłosiła się do placówki. Dokładną mapę punktów szczepień można znaleźć na stronie Narodowego Programu Szczepień.

Drugą możliwością jest zaszczepienie w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych, takich jak Zakłady Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej czy Środowiskowe Domy Samopomocy.

Zobacz także: tajne działania Rosji w Polsce. "Mógłbym wskazać konkretne osoby"

Trzecie rozwiązanie to mobilne punkty szczepień. Jest to wariant dedykowany zwłaszcza dla tych niepełnosprawnych, którzy nie mogą sami stawić się po dawkę. Po wcześniejszym umówieniu, mobilny zespół złożony z ratowników medycznych czy pielęgniarek przyjedzie do miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej wraz z jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson.

Szczepienia. Rusza rejestracja dla wszystkich chętnych

W poniedziałek wchodzą też w życie zmiany w szczepieniach dotyczące wszystkich. 9 maja, zgodnie z obowiązującym harmonogramem, mogły rejestrować się ostatnie pełnoletnie roczniki, czyli osoby urodzone w latach 2000-2003. W związku z tym od dzisiaj rejestrować może się już każdy, kto jeszcze tego nie zrobił, a ma ukończone 18 lat. Będzie można dowolnie wybrać termin i miejsce szczepienia.

Osoby, które pełnoletność uzyskają później, e-skierowanie potrzebne do rejestracji otrzymają w dniu urodzin. Jeszcze w tym tygodniu rząd będzie decydował, czy będzie możliwe szczepienie 16- i 17-latków.

Jak się zarejestrować na szczepienie?

Rejestracja na szczepienie możliwa jest przez system e-rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta i infolinię 989. Pacjent może także wysłać wiadomość SMS na numer 880-333-333 lub udać się/zadzwonić do punktu szczepień. Do zapisu potrzebny jest tylko nr PESEL.

Niezależnie od otwierania rejestracji dla nowych roczników, wciąż zapisywać mogą się też osoby z grup wiekowych, których rejestracja ruszyła już wcześniej.

Przeczytaj także:

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (224)