Trwa ładowanie...

Szczepienia na grypę 2022. Dla kogo bezpłatne? Ruszyła akcja

1 września w placówkach medycznych i aptekach ruszyła akcja szczepień przeciwko grypie. Kto może zaszczepić się bezpłatnie, a komu przysługuje częściowa refundacja? Szczepienia na grypę nie warto odkładać na potem. Jesień to początek sezonu grypowego. Warto zaszczepić się już we wrześniu.

szczepienia na grypeszczepienia na grypeŹródło: Gettyimages, fot: Mateusz Wlodarczyk
d1bphqh
d1bphqh

Szczepienia przeciwko grypie. Dla kogo bezpłatne?

Grypa jest chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus grypy. Największy szczyt zachorowań przypada na okres zimowy. A sezon epidemiczny rozciąga się od października i trwa aż do maja. Eksperci i lekarze zalecają, aby skorzystać z programu profilaktyki i przyjąć szczepionkę na grypę, która zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Na szczepienie można zgłosić się w ciągu całego sezonu grypowego. Najlepiej jednak zrobić to jeszcze przed szczytem zachorowalności.

Od 1 września 2022 roku możliwe jest przyjęcie szczepionki przeciwko grypie. Program szczepień, finansowany przez NFZ, obejmuje placówki medyczne oraz apteki, które zgłosiły się do akcji.

Z darmowego programu szczepień skorzystać mogą:

  • osoby powyżej 75 roku życia
  • kobiety w ciąży
d1bphqh

Szczepienia na grypę 2022. Kto skorzysta z refundacji?

Możliwa jest także częściowa refundacja szczepienia. Takie rozwiązanie jest przewidziane dla pacjentów:

  • od 18 do 65 roku życia oraz dzieci od 2 do 5 roku, którzy narażeni są na pojawienie się powikłań pogrypowych
  • osoby powyżej 65 roku życia
  • dzieci od 6 miesiąca życia do 2 lat oraz od 5 do 18 lat

Osoba wystawiająca receptę decyduje o tym, czy szczepienie będzie bezpłatne lub jaka będzie wysokość refundacji.

Dla pacjentów, którzy nie zaliczają się do powyższych kategorii, szczepionka przeciwko grypie jest płatna. Warto podkreślić, że koszt, który musi ponieść pacjent, dotyczy samego preparatu. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa cenę za kwalifikację do szczepienia oraz podanie preparatu przez osobę uprawnioną. Środki finansowe przeznaczone na szczepienia przeciwko grypie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

d1bphqh

Co trzeba zrobić, żeby zaszczepić się na grypę?

Przyjęcie szczepionki nie eliminuje całkowicie ryzyka zakażenia, ale pozwala złagodzić przebieg choroby. Trzeba pamiętać, że przyjęcie szczepionki przeciwko grypie możliwe jest tylko za okazaniem recepty. Osoby dorosłe na badanie kwalifikacyjne mogą zgłosić się do: lekarza, felczera, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, fizjoterapeuty, diagnosty laboratoryjnego oraz farmaceuty. W przypadku dzieci badanie na szczepienie może wykonać wyłącznie lekarz.

Gdzie zaszczepić się na grypę?

Szczepienia na grypę będą realizowane nie tylko w przychodniach lekarskich, ale również w aptekach, które dołączą do programu NFZ. Oznacza to, że szczepienia będą mogli podać pacjentom także wykwalifikowani farmaceuci.

Najmłodsi pacjenci będą mogli przyjąć szczepionkę wyłącznie w placówce medycznej.

Wnioski od podmiotów leczniczych oraz aptek, które chcą zyskać status punktu szczepień, przyjmowane są przez Oddziały Wojewódzkie NFZ. Zgłoszenia mogą napływać do 30 września.

Koronawirus w Polsce. "Tego nie wie nikt"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bphqh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bphqh
Więcej tematów