Szczepienia na COVID. Niemcy chwalą Polskę
"Die Welt" zauważa, że "prawie żaden duży kraj Unii Europejskiej nie prowadzi obecnie szczepień na COVID w tak szybkim tempie jak Polska". Niemiecki tytuł podkreśla, że nasz kraj od początku szczepi w gabinetach lekarskich, a Niemcy pozwolą na to w połowie kwietnia.
14.03.2021 12:04
"Die Welt" zwraca uwagę, że w Polsce jest 6,5 tys. punktów szczepień. Zaznacza, że nie są to duże hale, ale kliniki, ośrodki medyczne, czy gabinety lekarskie. W Niemczech szczepienia na COVID w gabinetach będą dostępne od połowy kwietnia. "Dzięki tej strategii Polska szczepi obecnie szybciej niż jakikolwiek inny duży kraj Unii Europejskich" - zaznacza niemiecki tytuł.
Szczepienia na COVID. Polska przykładem dla UE?
Dziennik podkreśla również o czterech sposobach rejestracji na szczepienia w Polsce i innej kolejności szczepień na COVID niż w większości krajów UE. W Niemczech lekarze prowadzący prywatną praktykę wciąż nie wiedzą, czy będą mogli włączyć się w Ogólnopolską akcję szczepień w swoim kraju. "Die Welt" zauważa również, że w Polsce dba się o to "by marnowało się tylko kilka pojedynczych dawek szczepionek na koronawirusa".
Niemiecki tytuł zwraca także uwagę na kwestię rozprowadzania dawek szczepionki na COVID. W Polsce ten wskaźnik wynosi ok. 92 proc., z kolei u naszych zachodnich sąsiadów jedynie 70 proc. "Die Welt" dodaje, że wkrótce w naszym kraju zostaną również uruchomione mobilne punkty szczepień, więc "kampania prawdopodobnie nabierze jeszcze większego tempa".
Michał Dworczyk chwalony za kwestię szczepień przez dziennik z Niemiec
Niemcy chwalą również Michała Dworczyka. Pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień jest opisywany jako "elegancki, o nieco wojskowym wyglądzie". "Die Welt" uważa, że szef KPRM niesłusznie musi wysłuchiwać krytyki za szczepienia na COVID poza kolejnością i problemy logistyczne. "Generalnie Dworczyk zasłużył na szacunek" - stwierdza niemiecki dziennik.
Przeczytaj również: Szczepionka AstraZeneca nie będzie wycofana. Dworczyk dementuje pogłoski
Źródło: PAP