Trwa ładowanie...

Szczepienia na COVID-19. Ukraińcy w Polsce dostaną najbardziej pożądaną szczepionkę

Na przejściach granicznych z Ukrainą przygotowywane są szczepienia dla Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski za pracą - ustaliła Wirtualna Polska. Organizatorzy szczepień na Podkarpaciu zabezpieczyli na tę okazję jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.

Share
Szczepienia na COVID-19 dla Ukraińców przybywających do Polski zapowiada CM Medyk w Rzeszowie. Na fot. masowe wyjazdy obywateli Ukrainy po wprowadzeniu obostrzeń epidemicznych podczas pierwszej fali epidemii w 2020 roku
Szczepienia na COVID-19 dla Ukraińców przybywających do Polski zapowiada CM Medyk w Rzeszowie. Na fot. masowe wyjazdy obywateli Ukrainy po wprowadzeniu obostrzeń epidemicznych podczas pierwszej fali epidemii w 2020 rokuŹródło: East News, Fot: Lukasz Solski
d3mnwbp

- To będzie jak filtr zabezpieczający kraj przez wniesieniem koronawirusa z zewnątrz. Już teraz w naszych punktach testowych przy granicy z Ukrainą wychwytujemy codziennie po kilka osób zakażonych. Osoby przyjeżdżające do pracy w Polsce też powinny być zaszczepione, co wzmocni naszą ochronę - mówi WP dr Stanisław Mazur, prezes CM Medyk w Rzeszowie, jeden z organizatorów akcji szczepień na Podkarpaciu.

Dodaje, że Ukraińcom przybywającym do Polski będzie oferowana szczepionka firmy Johnson & Johnson. Zastosowanie jednodawkowego preparatu pozwoli na uniknięcie ewentualnych komplikacji przy organizowaniu podania drugiej dawki.

d3mnwbp

- Otrzymaliśmy wiele sygnałów od pracodawców, że chcą takich szczepień. Firmy, które zatrudniają obcokrajowców w budownictwie, pracach sezonowych obawiają się ognisk zakażeń koronawirusem, co później blokuje pracę. Czekamy na zamówione dawki i zaraz potem przystąpimy do szczepień - tłumaczy dr Mazur.

Z pierwszych relacji, jakie uzyskali lekarze Medyka pracujący w punktach granicznych, przybywający do Polski Ukraińcy chcą się szczepić. We własnym kraju mają małe szanse na szczepienie. Na Ukrainie wykonano niespełna milion szczepień na 37 mln mieszkańców.

Facebook.com
Szczepienia na COVID-19 dla obcokrajowców. We wskazanych na mapie punktach prowadzone są testy na koronawirusa, a wkrótce dostępne będą również szczepieniaŹródło: Facebook.com, Fot: Centrum Medyczne Medyk

Przypomnijmy, że szczepionka J&J jest jedną z najbardziej rozchwytywanych przez polskich pacjentów. Dla wielu osób najważniejszą zaletą jest uzyskanie ochrony już po pierwszej dawce. Niestety szczepionka tej marki jest aktualnie trudno dostępna, ponieważ producent ograniczył dostawy o 450 tys. dawek.

d3mnwbp

Ministerstwo Zdrowia o szczepieniach na COVID-19 dla obcokrajowców

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w Polsce zaszczepić może się każdy obcokrajowiec: studenci, pracownicy naukowi, osoby z pozwoleniem na pracę, a także współmałżonkowie i dzieci obcokrajowców.

- Nikt nie musi mieć pozwolenia na pobyt stały, żeby zostać zaszczepionym. Szczepienia w Polsce przysługują każdemu: osobie ubezpieczonej i nieubezpieczonej, obywatelowi Polski i cudzoziemcowi - podkreślał w rozmowie z TVN rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia zamieściło na swoich stronach poradniki o szczepieniach w językach ukraińskim i rosyjskim.

"Lekarz POZ ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, zamiast peselem posługuje się numerem paszportu lub zagranicznym dokumentem tożsamości" - instruuje lekarzy resort zdrowia.

d3mnwbp

Jak dotąd liczba osób zaszczepionych w ten sposób jest znikoma wobec 16 mln szczepień Polaków. Oficjalne dane mówią o niespełna 11 tys. osób zaszczepionych na podstawie innego identyfikatora niż PESEL.

ZOBACZ TAKŻE: "Pani zwariowała". Kłótnia w programie na żywo. Wiceminister z PiS Artur Soboń przeprasza Izabelę Leszczynę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mnwbp

Podziel się opinią

Share
d3mnwbp
d3mnwbp
Więcej tematów