Trwa ładowanie...

Szczepienia na COVID-19. Ukraińcy w Polsce dostaną najbardziej pożądaną szczepionkę

Na przejściach granicznych z Ukrainą przygotowywane są szczepienia dla Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski za pracą - ustaliła Wirtualna Polska. Organizatorzy szczepień na Podkarpaciu zabezpieczyli na tę okazję jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.

Szczepienia na COVID-19 dla Ukraińców przybywających do Polski zapowiada CM Medyk w Rzeszowie. Na fot. masowe wyjazdy obywateli Ukrainy po wprowadzeniu obostrzeń epidemicznych podczas pierwszej fali epidemii w 2020 rokuSzczepienia na COVID-19 dla Ukraińców przybywających do Polski zapowiada CM Medyk w Rzeszowie. Na fot. masowe wyjazdy obywateli Ukrainy po wprowadzeniu obostrzeń epidemicznych podczas pierwszej fali epidemii w 2020 rokuŹródło: East News, fot: Lukasz Solski
d15gesc
d15gesc

- To będzie jak filtr zabezpieczający kraj przez wniesieniem koronawirusa z zewnątrz. Już teraz w naszych punktach testowych przy granicy z Ukrainą wychwytujemy codziennie po kilka osób zakażonych. Osoby przyjeżdżające do pracy w Polsce też powinny być zaszczepione, co wzmocni naszą ochronę - mówi WP dr Stanisław Mazur, prezes CM Medyk w Rzeszowie, jeden z organizatorów akcji szczepień na Podkarpaciu.

Dodaje, że Ukraińcom przybywającym do Polski będzie oferowana szczepionka firmy Johnson & Johnson. Zastosowanie jednodawkowego preparatu pozwoli na uniknięcie ewentualnych komplikacji przy organizowaniu podania drugiej dawki.

- Otrzymaliśmy wiele sygnałów od pracodawców, że chcą takich szczepień. Firmy, które zatrudniają obcokrajowców w budownictwie, pracach sezonowych obawiają się ognisk zakażeń koronawirusem, co później blokuje pracę. Czekamy na zamówione dawki i zaraz potem przystąpimy do szczepień - tłumaczy dr Mazur.

d15gesc

Z pierwszych relacji, jakie uzyskali lekarze Medyka pracujący w punktach granicznych, przybywający do Polski Ukraińcy chcą się szczepić. We własnym kraju mają małe szanse na szczepienie. Na Ukrainie wykonano niespełna milion szczepień na 37 mln mieszkańców.

Szczepienia na COVID-19 dla obcokrajowców. We wskazanych na mapie punktach prowadzone są testy na koronawirusa, a wkrótce dostępne będą również szczepienia Facebook.com
Szczepienia na COVID-19 dla obcokrajowców. We wskazanych na mapie punktach prowadzone są testy na koronawirusa, a wkrótce dostępne będą również szczepieniaŹródło: Facebook.com, fot: Centrum Medyczne Medyk

Przypomnijmy, że szczepionka J&J jest jedną z najbardziej rozchwytywanych przez polskich pacjentów. Dla wielu osób najważniejszą zaletą jest uzyskanie ochrony już po pierwszej dawce. Niestety szczepionka tej marki jest aktualnie trudno dostępna, ponieważ producent ograniczył dostawy o 450 tys. dawek.

Ministerstwo Zdrowia o szczepieniach na COVID-19 dla obcokrajowców

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w Polsce zaszczepić może się każdy obcokrajowiec: studenci, pracownicy naukowi, osoby z pozwoleniem na pracę, a także współmałżonkowie i dzieci obcokrajowców.

d15gesc

- Nikt nie musi mieć pozwolenia na pobyt stały, żeby zostać zaszczepionym. Szczepienia w Polsce przysługują każdemu: osobie ubezpieczonej i nieubezpieczonej, obywatelowi Polski i cudzoziemcowi - podkreślał w rozmowie z TVN rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia zamieściło na swoich stronach poradniki o szczepieniach w językach ukraińskim i rosyjskim.

"Lekarz POZ ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, zamiast peselem posługuje się numerem paszportu lub zagranicznym dokumentem tożsamości" - instruuje lekarzy resort zdrowia.

Jak dotąd liczba osób zaszczepionych w ten sposób jest znikoma wobec 16 mln szczepień Polaków. Oficjalne dane mówią o niespełna 11 tys. osób zaszczepionych na podstawie innego identyfikatora niż PESEL.

ZOBACZ TAKŻE: "Pani zwariowała". Kłótnia w programie na żywo. Wiceminister z PiS Artur Soboń przeprasza Izabelę Leszczynę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15gesc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15gesc
Więcej tematów