Szaron nie odda osiedli na Zachodnim Brzegu
Izraelski premier Ariel Szaron potwierdził, iż osiedla żydowskie, istniejące na Zachodnim Brzegu Jordanu "pozostaną na zawsze częścią Izraela".
Jak podała prasa izraelska, Szaron złożył taką deklarację w czwartek wieczorem w osiedlu Ariel w północnej części Zachodniego Brzegu.
Słowa izraelskiego premiera oznaczają potwierdzenie, że osiedla na Zachodnim Brzegu nie podzielą losu mających ulec likwidacji osad żydowskich na obszarze Strefy Gazy. Zgodnie z planem Szarona, w połowie sierpnia armia izraelska ma wycofać się ze Strefy. Zlikwidowane mają zostać wszystkie żydowskie osiedla na tym terenie.
Plan Szarona zakłada - oprócz likwidacji wszystkich 21 osiedli w Strefie Gazy - także ewakuację czterech niewielkich osiedli na północy Zachodniego Brzegu. W czasie swego czwartkowego pobytu w Ariel, Szaron wyraźnie dał do zrozumienia, że podobna decyzja nie dotknie już żadnego innego osiedla.
Przeciwko planowi Szarona - przekazaniu pod zarząd Autonomii Palestyńskiej opuszczonej przez armię i osadników Strefy Gazy - występują osadnicy ze Strefy i izraelska prawica, w tym część działaczy partii samego premiera - Likudu. W czasie masowych akcji protestu przeciwko wycofaniu ze Strefy, izraelska policja zatrzymała na początku tygodnia ponad dwieście osób.
Premier zapowiedział podjęcie zdecydowanych działań wobec przeciwników jego planu; część izraelskich źródeł zasugerowała nawet w czwartek, że realizacja operacji wycofania ze Strefy może zostać przyspieszona.
Na obszarze Strefy mieszka nieco ponad osiem tysięcy osadników żydowskich - w osiedlach na Zachodnim Brzegu jest ich ponad sto tysięcy. W Ariel mieszka np. 18 tys. osadników, w Maale Adumim - 28 tysięcy.