Szalabi w ONZ
Przywódca irackiej Rady Zarządzającej Ahmed Szalabi weźmie udział w dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ; wygłosi także przemówienie na tym forum jako przywódca Iraku.
18.09.2003 | aktual.: 18.09.2003 12:29
Irak pozostaje członkiem ONZ od 1945 r. W czerwcu, po wojnie, z Nowego Jorku wyjechali dyplomaci, mianowani przez Saddama Husajna, a miejsce Iraku zajmował dyplomata niższej rangi - jeden z dawnych sekretarzy ambasady irackiej.
Zdaniem obserwatorów, wystąpienie Szalabiego - planowane według nowojorskich źródeł na 2 października - ma podkreślić, że mianowana w lipcu przez amerykańskiego cywilnego administratora Iraku Paula Bremera Rada Zarządzająca jest legalnym rządem kraju. Stąd też Rada - której każda decyzja może być zawetowana przez cywilnego administratora z USA - ma także reprezentować interesy Bagdadu na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W środę Rada Zarządzająca - akcentując swą niezależność od Bremera - wystąpiła do Waszyngtonu o jak najszybsze przekazanie jej pełnej kontroli nad Irakiem, wskazując, iż wyłączenie jej z decyzji w sprawach bezpieczeństwa kraju stało się jednym z powodów chaosu i gwałtownego wzrostu przestępczości.
Wygłaszając w Zgromadzeniu Ogólnym przemówienie jako przedstawiciel Iraku, Szalabi dyskretnie, bez większego rozgłosu zajmie w imieniu Rady Zarządzającej miejsce Iraku w ONZ. Irak - w związku z zadłużeniem w ONZ, szacowanym na 12 mln dol. - nie ma tu jednak prawa głosu. Co więcej, żadne z państw - w tym także same Stany Zjednoczone - nie uznało tymczasowej Rady Zarządzającej Szalabiego za reprezentatywny rząd Iraku.
Rada Zarządzająca w ostatnich dniach odniosła dwa ważne sukcesy w skali międzynarodowej - jej przedstawiciel po raz pierwszy od zakończenia wojny, w której USA i siły koalicyjne obaliły Saddama Husajna, został w środę zaproszony na spotkanie ministerialne naftowego kartelu OPEC 24 września w Wiedniu. Wcześniej, 9 września, Liga Arabska, mimo wielu obiekcji, zgłaszanych przede wszystkim w kwestii osoby samego Szalabiego, zadecydowała, że przedstawiciel bagdadzkiej Rady będzie "czasowo" reprezentować Irak w Lidze.
Oba te wydarzenia przyjęto jako oznaki umacniania się międzynarodowej pozycji irackiej tymczasowej Rady.
Szalabi zapewne wystąpi na sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ - rozpoczętej we wtorek - jako ostatni z zapisanych już do głosu 185 mówców. Jak do tej pory kraje arabskie nie zareagowały na podaną w Nowym Jorku informację o przyjeździe delegacji irackiej. Wśród Arabów osoba Szalabiego wywołuje wiele kontrowersji - ten były bankier, współzałożyciel Irackiego Kongresu Narodowego, w 1992 roku został skazany zaocznie przez sąd jordański na 22 lata więzienia za udział w aferze finansowej. Sam zaprzeczał wysuwanym wobec niego oskarżeniom.