PolskaSytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Unijna komisarz o spotkaniu z Kamińskim

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Unijna komisarz o spotkaniu z Kamińskim

W czwartek unijna komisarz Ylva Johansson spotka się z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim. Politycy będą rozmawiać o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Johansson przekazała również, że to polski rząd zadecyduje ws. wkroczenia Frontexu.

Mariusz Kamiński spotka się z unijną komisarz ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Mariusz Kamiński spotka się z unijną komisarz ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Sylwia Bagińska

Na środowej konferencji prasowej unijna komisarz ds. wewnętrznych przekazała, że spotka się z polskim ministrem spraw wewnętrznych oraz administracji. Johansson z Kamińskim będzie rozmawiać o sytuacji na granicy Polski z Białorusią.

- Spotykamy się na lotnisku. To będzie krótkie spotkanie. Jest ważne, abyśmy ze sobą ściśle współpracowali. Moje przesłanie jest takie, że UE powinna wspierać ochronę naszych granic zewnętrznych, a granica między Polską i Białorusią to jest granica zewnętrzna UE. W zdecydowany sposób musimy postępować wobec (Alaksandra - przyp. red. ) Łukaszenki, ale musimy też pokazywać, że jest to granica europejska, a nie tylko polska. Dlatego też ważna jest przejrzystość i dlatego musimy działać zgodnie z przepisami unijnymi i wartościami europejskimi. Jestem przekonana, że minister wyrazi zgodę co do tego, jak powinniśmy współpracować w sprawie ochrony granicy - przekazała Johansson.

Zobacz też: Konferencja Kamińskiego ws. imigrantów. Nowacka: "Propaganda i wołanie o nieszczęście"

Spotkanie unijnej komisarz z Mariuszem Kamińskim

Unijna komisarz dodała, że jest zaniepokojona tym, że na granicy polsko-białoruskiej zginęli ludzi. Polityk podziękowała Kamińskiemu za decyzję prokuratury o wszczęciu dochodzenia ws. tych przypadków śmiertelnych.

W środę strona polska przekazała w Brukseli państwom członkowskim Unii Europejskiej, że presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej nie osłabnie. Jako powód podano sytuację w Afganistanie oraz otwieranie kolejnych połączeń przez Mińsk.

Polska dodała, że działania Białorusi mogą eskalować. Jako przykład podano kierowanie dużych grup migrantów w stronę granicy z Polską.

Frontex na granicy polsko-białoruskiej? KE zabrała głos

Na środowej konferencji prasowej Ylva Johansson została zapytana o to, czy na granicy polsko-białoruskiej powinien działać Frontex.

Unijna komisarz odpowiedziała, że to polski rząd zadecyduje o tym, czy chce tego, aby na granicy pojawiła się unijna agencja Frontexu i rozpoczęła swoje działania.

- Myślę, że to może być dobry pomysł, aby poprosić Frontex, by działał na granicy polsko-białoruskiej tak, aby było wiadomo, że Europa chroni granicę.(...) Jednak to polski rząd o tym zdecyduje. Na pewno te kwestie podniosę (na spotkaniu z ministrem Kamińskim - przyp. red.) i poproszę pana ministra o to, by wziął to pod uwagę - wskazała Ylva Johansson.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (108)