System więzienny Chorwacji na skraju załamania
W związku z kryzysem migracyjnym Chorwacja notuje załamanie systemu penitencjarnego. W zeszłym roku w ręce policji trafiło aż 1850 przestępców, którzy czerpali zyski z przemycania migrantów przez obszar kraju i szmuglowania ich przez granice. To natężenie przypadków łamania prawa nadwyręża także wymiar sprawiedliwości.
Migranci, którzy przedostają się na terytorium Republiki Chorwacji, na ogół są tam tylko przez krótki czas. Przekraczają wschodnią rodnią granicę i podążają na zachód. Według oficjalnych danych takich zarejestrowanych przybyszy było w zeszłym roku aż 70 tysięcy.
Jak podaje chorwacki serwis jutarnji.hr, zwrócenie się o azyl na najbliższym granicy komisariacie policji to tylko formalność, która pozwala im zalegalizować swój status i kontynuować podróż ze znacznie mniejszym stresem. Kraj jest jedynie "kotłem przepływowym" na trasie.
To jednak nie znaczy, że masowych migracji nie odczuwa się w systemie funkcjonowania różnych służb. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości średnio dziennie przez Chorwację przechodzi około 180 zarejestrowanych migrantów, a także łapie się pięciu przemytników, którzy tych ludzi przewożą za pieniądze. To
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W miniony piątek pościg za podejrzaną furgonetką, w której podróżowało 32 obcokrajowców, zakończył się wypadkiem drogowym na ulicy Kustošijanskiej w Zagrzebiu. Około dwudziestu policjantów ścigało Mołdawianina, który wydostał się z autostrady A-1, przebijając się przez płot ochronny w miejscowości Lučki.
Chorwackie więzienia pełne przemytników migrantów
Mężczyzna, który popełnił trzy przestępstwa za jednym zamachem - przemycał ludzi, uciekał przed policją i spowodował wypadek, trafi do aresztu, a potem do więzienia. A zatrzymani migranci muszą mieć opiekę - zakwaterowanie, wyżywienie, badania medyczne. Potrzeba też tłumaczy i urzędników, by sporządzić wszystkie potrzebne dokumenty i uruchomić procesy związane z ich nielegalnym przekroczeniem granicy.
Według portalu spośród ogólnej liczby osób obecnie pozbawionych wolności i przebywających w chorwackich zakładach karnych albo aresztach co siódma osoba to przemytnik.
"Dyrekcja ds. Systemu Więziennictwa i Probacji uznała potrzebę zapewnienia wsparcia urzędnikom systemu więziennictwa w komunikowaniu się z więźniami, którzy nie mówią po chorwacku i pochodzą z ponad 50 krajów. Wykorzystanie technologii ICT jako pomocniczego narzędzia komunikacji z osobami z różnych dziedzin językowych to jedyny logiczny krok" – mówią w chorwackie służby.