IRIS-T
IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled - obrazowanie w podczerwieni/sterowanie wektorowaniem ciągu) to rozwijany przez niemiecki koncern Diehl Defence pocisk powietrze-powietrze krótkiego zasięgu, mający zastąpić amerykańską rakietę AIM-9 Sidewinder. Polską armię interesowałaby wersja ziemia-powietrze tej rakiety - IRIS-T SL.
Szkopuł w tym, że system ten jest dopiero rozwijany na potrzeby obrony przeciwlotniczej niemieckich wojsk lądowych, więc jeszcze nie wiadomo o nim zbyt wiele. Pewne jest, że w tej konfiguracji pocisk (naprowadzany termicznie) charakteryzuje się zmodernizowanym systemem naprowadzania i łączności oraz silnikiem o zwiększonej mocy. Rakiety umieszczone są na mobilnej wyrzutni (cztery w jednej), a pionowy start zapewnia im możliwość niszczenia celów w zakresie 360 stopni.
W czasie przeprowadzonych testów pociski niszczyły cele w odległości ponad 20 kilometrów od wyrzutni. Na serwisach zajmujących się tematyką techniki wojskowej można znaleźć informacje, że system ma zasięg 40 kilometrów i może zwalczać wrogie statki powietrzne na pułapach do 20 000 metrów. Inne dane mówią o zasięgu ok. 25 kilometrów.
Wiadomo na pewno, że zainteresowanie systemem, oprócz Niemców, wyraziła na razie Szwecja (ale w wersji bliskiego zasięgu - IRIS-T SLS) oraz Norwegia, która integruje te pociski ze swoimi zestawami przeciwlotniczymi NASAMS 2. Cena IRIS-T SL na razie nie jest znana. Natomiast koszt jednostkowy klasycznego pocisku powietrze-powietrze IRIS-T to ok. 380 tys. euro (zamówienia sięgnęły już łącznie liczby kilku tysięcy sztuk).