Syryjska opozycja grozi, że nie spotka się z delegacją rządową
Syryjska opozycja zagroziła, że nie weźmie udziału w rozmowach ze stroną rządową w ramach konferencji pokojowej Genewa 2, dopóki przedstawiciele reżimu w Damaszku nie podpiszą porozumienia z 2012 roku, które mówi o utworzeniu rządu tymczasowego.
W czerwcu 2012 roku na konferencji zwanej Genewą 1 ustalono, że w Syrii powstanie rząd przejściowy, mający pełnię władzy wykonawczej. Szef opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmad Dżarba oświadczył na początku konferencji pokojowej w środę, że jedynym tematem do rozmów jest dla przeciwników Asada kwestia przekazania przez prezydenta władzy w kraju rządowi przejściowemu.
- Apeluję (do delegacji reżimu Asada) o pilne podpisanie dokumentu Genewa 1, który przewiduje przeniesienia prerogatyw Asada, w tym w dziedzinie sił zbrojnych i bezpieczeństwa, na przejściowy rząd - mówił Dżarba w czasie inauguracyjnej sesji konferencji, która odbyła się w szwajcarskim kurorcie Montreux.
W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim oświadczył, że nikt poza samymi Syryjczykami nie ma prawa usunąć Asada.
Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi zapowiedział, że w związku z zaistniałą sytuacją spotka się oddzielnie z przedstawicielami obu stron.