Trwa ładowanie...
dagmizz

Syria. Zawieszenie broni dobiega końca. Erdogan zapowiada jeszcze ostrzejszy atak

We wtorek wygasa zawieszenie broni pomiędzy Turcją a Kurdami. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiada, że jeśli wrogie siły nie wycofają się z przygranicznych terenów, Ankara wznowi ofensywę "z jeszcze większą determinacją".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan (East News)
dagmizz

Jak powiedział dziennikarzom przed odlotem do Soczi Erdogan, podczas pięciodniowego rozejmu ponad 800 kurdyjskich bojowników już wycofało się z terenów przy granicy Syrii z Turcją. Polityk zagroził, że gdy rozejm wygaśnie (o godz. 21 w Polsce), a wszyscy kurdyjscy bojownicy do tego czasu się nie wycofają, tureccy żołnierze wznowią walki "z jeszcze większą determinacją".

Według agencji Reuters, Turcy oczekują, że Kurdowie wycofają się z przygranicznego pasa o długości 120 km długości, między miastami Tal Abjad i Ras al-Ajn. Tym samym strefa bezpieczeństwa zostałaby wydłużona do 440 km.

dagmizz

Do sprawy odniosła się Rosja. Moskwa "ze zrozumieniem odnosi się do obaw Turcji związanych z zapewnieniem sobie bezpieczeństwa i ze zwalczaniem elementów terrorystycznych". Strona rosyjska podkreśla jednak, że "wszelkie działania powinny mieć charakter współmierny do tych obaw" i i nie mogą "utrudniać procesu pokojowego uregulowania politycznego w Syrii".

Przypomnijmy, 9 października Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę. Po tygodniu walk obie strony podpisano rozejm, który dobiegnie końca 22 października. Celem tureckiej ofensywy pod kryptonimem jest wyparcie kurdyjskich sił zbrojnych z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z przygranicznego pasa. Ankara uważa YPG za terrorystów.

Leszek Balcerowicz odpowiada Beacie Szydło: to szyderstwo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dagmizz

Podziel się opinią

Share
dagmizz
dagmizz
Więcej tematów