Trwa ładowanie...

Syria: Rosja, Turcja i Iran zagwarantują zawieszenie broni

Rosja, Turcja i Iran porozumiały się w stolicy Kazachstanu w sprawie trójstronnego mechanizmu monitorowania i egzekwowania zawieszenia broni w Syrii.

Share
Syria: Rosja, Turcja i Iran zagwarantują zawieszenie broni
Źródło: PAP/EPA
dfolk1c

O porozumieniu pomiędzy trzema krajami zaangażowanymi w wojnę w Syrii poinformowała rosyjska państwowa agencja TASS i turecka państwowa agencja Anatolia. Powoływały się one na anonimowe źródła.

Według agencji TASS, przedstawiciele tych państw cały czas pracują nad komunikatem. Ustalony mechanizm pozwala natychmiast reagować na przypadki naruszenie zawieszenia broni. Turcja, Iran i Rosja mają wykorzystywać „swoje wpływy”, żeby zakończy walki. Do zawieszenia broni doprowadziła Rosja, Turcja i Iran, ale od 30 grudnia jest on naruszany.

Jednak syryjska opozycja nie chce podpisać tego porozumienia i uważa, że największą przeszkodą w osiągnięciu porozumienia jest postawa rządu w Damaszku. Według opozycji, zawieszenie broni narusza armia wierna prezydentowi Baszarowi al-Asadowi.

dfolk1c

Również przedstawiciele kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), że nie będą czuli się związani żadnymi ustaleniami. Powodem jest niezaproszenie przedstawicieli YPG na rozmowy pokojowe w Kazachstanie. Kurdowie odgrywają główną rolę w dowodzonej przez USA kampanii przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Syrii. Kontrolują też znaczne obszary na północy kraju, a od początku konfliktu Kurdowie wywalczyli pewną niezależność i unikali konfrontacji z syryjskim rządem.

dfolk1c

Podziel się opinią

Share
dfolk1c
dfolk1c
Więcej tematów