Trwa ładowanie...
d3bcqut

Syria: Rosja, Turcja i Iran zagwarantują zawieszenie broni

Rosja, Turcja i Iran porozumiały się w stolicy Kazachstanu w sprawie trójstronnego mechanizmu monitorowania i egzekwowania zawieszenia broni w Syrii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Syria: Rosja, Turcja i Iran zagwarantują zawieszenie broni
(PAP/EPA)
d3bcqut

O porozumieniu pomiędzy trzema krajami zaangażowanymi w wojnę w Syrii poinformowała rosyjska państwowa agencja TASS i turecka państwowa agencja Anatolia. Powoływały się one na anonimowe źródła.

Według agencji TASS, przedstawiciele tych państw cały czas pracują nad komunikatem. Ustalony mechanizm pozwala natychmiast reagować na przypadki naruszenie zawieszenia broni. Turcja, Iran i Rosja mają wykorzystywać „swoje wpływy”, żeby zakończy walki. Do zawieszenia broni doprowadziła Rosja, Turcja i Iran, ale od 30 grudnia jest on naruszany.

Jednak syryjska opozycja nie chce podpisać tego porozumienia i uważa, że największą przeszkodą w osiągnięciu porozumienia jest postawa rządu w Damaszku. Według opozycji, zawieszenie broni narusza armia wierna prezydentowi Baszarowi al-Asadowi.

d3bcqut

Również przedstawiciele kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), że nie będą czuli się związani żadnymi ustaleniami. Powodem jest niezaproszenie przedstawicieli YPG na rozmowy pokojowe w Kazachstanie. Kurdowie odgrywają główną rolę w dowodzonej przez USA kampanii przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Syrii. Kontrolują też znaczne obszary na północy kraju, a od początku konfliktu Kurdowie wywalczyli pewną niezależność i unikali konfrontacji z syryjskim rządem.

d3bcqut

Podziel się opinią

Share

d3bcqut

d3bcqut
Więcej tematów