Trwa ładowanie...
31-05-2016 05:02

Syria: co najmniej 23 ofiary śmiertelne nalotów na Idlib

• Uszkodzony został m.in. szpital, w którym zginęło 10 osób
• Od 2011 roku w Syrii śmierć poniosło ponad 280 tys. osób

Syria: co najmniej 23 ofiary śmiertelne nalotów na IdlibŹródło: AFP, fot: THAER MOHAMMED
d2raxp0
d2raxp0

Do co najmniej 23 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wśród cywilów podczas nalotów dokonanych w poniedziałek wieczorem na kontrolowane przez rebeliantów miasto Idlib na północnym zachodzie Syrii - podało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

- Co najmniej 23 cywilów zginęło, a dziesiątki zostały ranne w nalotach prowadzonych przez rosyjskie lotnictwo w wielu dzielnicach miasta - przekazał Rami Abdel Rahmane, dyrektor Obserwatorium.

Podczas tych nalotów uszkodzony został m.in. szpital, w którym zginęło 10 osób. Jak pisze AP, sam szpital nie był celem ataku, jednak bomby zniszczyły pobliskie budynki.

Syryjska Obrona Cywilna, zwana też Białymi Hełmami, poinformowała natomiast, że w wyniku nalotów zginęło kilkadziesiąt osób, a kilkaset zostało rannych. Uszkodzonych zostało kilka szpitali. Białe Hełmy niosą pierwszą pomoc na terenach pod kontrolą opozycji, gdzie załamała się, m.in. infrastruktura medyczna.

d2raxp0

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało w poniedziałek, jeszcze przed atakami na Idlib, że w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy w Syrii w bombardowaniach rosyjskiego lotnictwa zginęło co najmniej 6 340 osób, w tym ponad 2 tys. cywilów.

Wśród zabitych cywilów jest około 500 dzieci i 318 kobiet.

W atakach rosyjskiego lotnictwa zginęło też 2 270 bojowników Państwa Islamskiego (IS) oraz blisko 2 tys. członków organizacji rebelianckich.

Rosja, która jest sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, rozpoczęła kampanię lotniczą w Syrii 30 września 2015 roku.

d2raxp0

Zarówno Moskwa, jak i Damaszek utrzymują, że walczą z IS oraz innymi organizacjami terrorystycznymi, ale według Obserwatorium celem ataków są też dzielnice mieszkalne i oddziały opozycji.

Od 2011 roku, gdy wybuchła wojna w Syrii, w całym kraju śmierć poniosło ponad 280 tys. osób.

W niedzielę zrezygnował z funkcji Mohamad Allusz, główny negocjator opozycji w prowadzonych w Genewie rozmowach pokojowych w sprawie Syrii.

d2raxp0

Allusz, przywódca islamistycznej organizacji Dżaisz al-Islam (Armia Islamu), która wchodzi w skład Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC) grupującego syryjską opozycję, uzasadnił swoją decyzję tym, że rozmowy pokojowe pod egidą ONZ nie przyniosły politycznego rozwiązania konfliktu syryjskiego i nie doprowadziły do polepszenia sytuacji Syryjczyków uwięzionych w oblężonych miastach.

Zobacz także: Dramatyczne nagranie z syryjskiego miasta Idlib

d2raxp0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2raxp0
Więcej tematów