Trwa ładowanie...
d19apgh

Świnoujście. Brytyjska bomba sparaliżowała miasto na kilka godzin

Mieszkańcy Świnoujścia mogą odetchnąć. Brytyjski niewybuch z czasów II wojny światowej został wydobyty z dna Kanału Piastowskiego. Obecnie jest transportowany na poligon morski. Miasto przez kilka godzin było sparaliżowane.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Świnoujście. Akcja usunięcia niewybuchu z czasów II wojny światowej (zdj. ilustr.)
Świnoujście. Akcja usunięcia niewybuchu z czasów II wojny światowej (zdj. ilustr.) (Forum, Fot: Lukasz Dejnarowicz / FORUM)
d19apgh

Na szczęście cała akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. - Mina została podniesiona z dna i spoczęła na pokładzie niszczyciela min ORP Flaming, który wypływa ze Świnoujścia w stronę poligonu morskiego - przekazał w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Jak dodał, mina zostanie zneutralizowana na poligonie morskim w godzinach popołudniowych.

Z powodu akcji wojska konieczne było wstrzymanie ruchu dla statków - zarówno wchodzących z redy portu (w kierunku Zalewu Szczecińskiego), jak i tych wychodzących (z Zalewu na Zatokę Pomorską). Dla statków nawigujących w granicach portu ruch był wstrzymany przez godzinę.

Brytyjska lotnicza mina morska typu Mk VI została odkryta przez firmę pracującą na zlecenie urzędu morskiego. Natrafiono na nią podczas pogłębiania toru wodnego na trasie Szczecin-Świnoujście. Niewybuch waży blisko 900 kg, z czego 425 kg masy to materiał wybuchowy. Było to trzecie tego typu odkrycie podczas przygotowywania toru wodnego do pogłębiania.

d19apgh

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

W poniedziałkowej akcji wydobycia ładunku udział bierze załoga niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców (okrętu przeznaczonego do oczyszczania akwenów z min za pomocą holowanych trałów - przyp. red.) oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Od rana mieszkańcy Świnoujścia mieli kłopoty z poruszaniem się po mieście. Od 7:15 do 9:15 była wyłączona przeprawa promowa "Centrum". Z kolei statki z "Warszowa" nie pływały od 9:30 do 9:55. Dodatkowo, na czas transportu miny poza port w Świnoujściu, czasowo zamknięto trasy dla ruchu samochodowego i pieszego w pobliżu toru wodnego - m.in. w rejonie Wybrzeża Władysława IV, Bohaterów Września, Chrobrego oraz Jana z Kolna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News

d19apgh

Podziel się opinią

Share
d19apgh
d19apgh
Więcej tematów