Trwa ładowanie...
d3q9p4y

Świnoujście. Wojsko usunęło niewybuchy z dna na Zalewie Szczecińskim

Powodzeniem zakończyła się wtorkowa akcja w Świnoujściu. Saperom udało się wyjąć na powierzchnię dwa niewybuchy z czasów II wojny światowej. Okręt z dwoma minami płynie obecnie w kierunku morskiego poligonu, gdzie zostanie zabezpieczony i zneutralizowany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Świnoujście. Akcja usunięcia niewybuchów z czasów II wojny światowej (zdj. arch.)
Świnoujście. Akcja usunięcia niewybuchów z czasów II wojny światowej (zdj. arch.) (PAP, Fot: Marcin Bielecki)
d3q9p4y

Przypomnijmy: Marynarka Wojenna musiała uporać się z dwoma obiektami. Pierwszy z nich to brytyjska lotnicza mina morska (odkryta blisko Zalewu Szczecińskiego). Drugi ładunek to brytyjska bomba głębinowa, która znajdowała się w okolicy basenu Mulnik. Oba ładunki ważą w sumie blisko pół tony.

Ze względów bezpieczeństwa w Świnoujściu zdecydowano się na wyznaczenie "strefy bezwzględnej" - ta znajdowała się 200 metrów od środka toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Osoby przebywające na tym terenie zostały przewiezione do lokalnego OSP. Przez pewien czas wstrzymano także przeprawę promową.

Do akcji wydobycia niewybuchów zaangażowano załogę trałowca (okrętu przeznaczonego do oczyszczania akwenów z min za pomocą holowanych trałów) ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierzy i Grupę Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Mimo udanej akcji wojska pod wodą nadal pozostaje największy z ładunków - bomba lotnicza "Tallboy" o masie blisko 5,5 tony.

d3q9p4y

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

d3q9p4y

Podziel się opinią

Share
d3q9p4y
d3q9p4y
Więcej tematów