Trwa ładowanie...
dchsoyw

Świnoujście. Szykują się spore utrudnienia. Saperzy chcą usunąć niewybuchy

Na wtorek wojsko zaplanowało akcję wydobycia dwóch niewybuchów z toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Mieszkańcy nadmorskiego kurortu będą musieli się uzbroić w cierpliwość. Podczas akcji wstrzymany zostanie ruch statków, utrudnienia szykują się też na miejskiej przeprawie promowej.
.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Świnoujście. Na wtorek wojsko zaplanowało usunięcie 2 niewybuchów z czasów II wojny światowej
Świnoujście. Na wtorek wojsko zaplanowało usunięcie 2 niewybuchów z czasów II wojny światowej (East News, Fot: Robert Stachnik/REPORTER)
dchsoyw

Marynarka Wojenna chce usunąć i zneutralizować na poligonie morskim dwa obiekty: brytyjską lotniczą minę morską (znalezioną blisko środka Zalewu Szczecińskiego) oraz brytyjską bombę głębinową (w okolicy basenu Mulnik). Oba ładunki ważą łącznie blisko pół tony. Pod wodą nadal pozostanie bomba lotnicza "Tallboy" o masie blisko 5,5 tony.

Utrudnienia w ruchu szykują się od wczesnych godzin porannych. Na początku od godz. 5-11.30 wstrzymany będzie ruch dla statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego. Od 6.30 do 11 zakaz będzie natomiast obowiązywał statki wychodzące z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską.

dchsoyw

Jak poinformowano, dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście ruch zostanie wstrzymany w godz. 10-11.30 (z wyjątkiem promów morskich i innych statków pasażerskich wychodzących w morze, odcumowujących do godz. 10.30).

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

Świnoujście. Przeprawa promowa wstrzymana

Mieszkańcy nadmorskiego kurortu również będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Podczas akcji saperskiej konieczne będzie częściowe wstrzymanie przeprawy promami miejskimi. Ostatnie statki z ogólnodostępnej przeprawy "Centrum" mają odpłynąć o godz. 9.20. Według wstępnego planu przeprawa zostanie wznowiona ok. 11. Z kolei ostatnie promy z przeprawy dla mieszkańców ("Warszów") odpłyną o godz. 10.40 - ich ponowne uruchomienie zaplanowano na 11.20.

dchsoyw

Wojsko wyznaczyło także strefę bezwzględną - ta znajdować się będzie 200 metrów od środka toru wodnego. Osoby przebywające na tym terenie będą przewiezione do lokalnego OSP.

Zakaz przebywania na otwartej przestrzeni będzie obowiązywał w odległości kolejnych 550 m od granicy strefy bezwzględnej. Mieszkańcy będący w tej strefie będą zobowiązani do pozostania w miejscu zamieszkania lub przebywania, nie zbliżania się do okien, nie wychodzenia na balkony i tarasy ani z budynków.

Do akcji zaangażowana zostanie załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

dchsoyw

Podziel się opinią

Share
dchsoyw
dchsoyw
Więcej tematów