Trwa ładowanie...
dbt3go8

Świnoujście zostanie ewakuowane? Wszystko przez bombę "Tallboy" w Kanale Piastowskim

Przez niewybuch "Tallboy" może dojść do ewakuacji mieszkańców. Bomba jest tak duża, że będzie ciężko ją wydobyć z dna. W związku ze sprawą zbiera się wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wydobycie bomby "Tallboy" w Kanale Piastowskim w Świnoujściu będzie zależało od warunków pogodowych
Wydobycie bomby "Tallboy" w Kanale Piastowskim w Świnoujściu będzie zależało od warunków pogodowych (iswinoujscie.pl, Fot: Sławomir Ryfczyński)
dbt3go8

Niewybuch "Tallboy" znaleziono w Świnoujściu w pobliżu przeprawy karsiborskiej, na torze wodnym w kierunku Szczecina. Stało się to podczas prac przygotowawczych prowadzonych na dnie Kanału Piastowskiego, które były prowadzone w celu jego pogłębienia.

To jedna z największych bomb, jaka została zrzucona podczas II wojny światowej i największy niewybuch jaki został znaleziony w Polsce. Do tej pory myślano, że wszystkie eksplodowały. Bomba waży ponad 5 ton, ma 6 metrów długości i metr średnicy.

dbt3go8

Promień jego rażenia to nawet kilkanaście kilometrów - informuje portal rmf24.pl. Bomba została oznaczona specjalną żółtą boją. Wydobycie niewybuchu będzie bardzo trudnym zadaniem. Do jego podniesienie będzie potrzebne użycie specjalnego dźwigu.

Zobacz także: Jerzy Stuhr pozywa państwo za smog. Zdumiewająca reakcja posłanki Lichockiej

Aby akcja została przeprowadzona z sukcesem możliwa jest ewakuacja całego Świnoujścia lub części jego mieszkańców. Jak podaje TVN24 na razie u zachodniopomorskiego wojewody zebrał się w tej sprawie sztab zarządzania kryzysowego.

dbt3go8

Biorą w nim udział przedstawiciele wszystkich służb, które miałby być zaangażowane w wydobycie "Tallboya". Przeprowadzenie operacji ma być w dużej mierze uzależnione od warunków atmosferycznych. Decyzja może zapaść w ciągu kilku dni, bo specjaliści muszą się zastanowić jak to zrobić.

Źródło: rmf24.pl/TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbt3go8

Podziel się opinią

Share
dbt3go8
dbt3go8
Więcej tematów