Trwa ładowanie...
d16swhs

Świnoujscie: gigantyczny niewybuch w Kanale Piastowskim. Największy od czasów II wojny światowej

Na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu znaleziono gigantyczną bombę z okresu II wojny światowej. To 5-tonowa bomba lotnicza zwana tallboy. To największy niewybuch, jaki znaleziono w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Świnoujście. To w tym miejscu (statek po prawej stronie) znaleziono niewybuch
Świnoujście. To w tym miejscu (statek po prawej stronie) znaleziono niewybuch (iswinoujscie.pl, Fot: Sławomir Ryfczyński)
d16swhs

Znalezisko leży na dnie Kanału Piastowskiego w pobliżu przeprawy karsiborskiej, na torze wodnym do Szczecina. Bomba została oznaczona specjalną żółtą boją.

Zobacz także: Bydgoszcz. Przez niewybuchy na lotnisku wstrzymano loty. Ruch jest już wznowiony

- Nasi nurkowie potwierdzili, że jest to jedna z największych bomb, jakie zostały zrzucone podczas II wojny światowej. Jest to 5-tonowa bomba lotnicza zwana tallboy - powiedział portalowi gs24.pl kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. - Takie bomby zrzucało lotnictwo brytyjskie w celu zatopienia pancernika w Kanale Piastowskim.

d16swhs

Zobacz także: Świnoujście. Wydobyto niewybuchy z Zalewu Szczecińskiego

Na razie nie wiadomo, kiedy bomba zostanie wydobyta z dna. Ta akcja może oznaczać ewakuację dużej część mieszkańców Świnoujścia. W piątek w Szczecinie ma zebrać się sztab kryzysowy.

To największy niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony w Polsce.

Zobacz też: Dziennikarka wzięła ślub z partnerką. Polski sąd zajął stanowisko

Niewybuch znaleziono podczas prac przy przeprawie karsiborskiej. W tym miejscu w 1945 roku bombardowano niemiecki krążownika "Lutzow”. Atak bombowy przeprowadził 617. Dywizjon Bombowy “Dambusters” RAF.

Do tej pory sądzono, że wszystkie zrzucone pociski eksplodowały. Okazuje się jednak, że co najmniej jeden "tallboy" przerwał na dnie.

Źródło: iswinoujscie.pl, gs24.pl

d16swhs

Podziel się opinią

Share
d16swhs
d16swhs
Więcej tematów