Trwa ładowanie...
d225dqu

Święto Trzech Króli: Sprawdź, czy należy Ci się dodatkowy dzień wolny za 6 stycznia 2019?

Święto Trzech Króli w 2019 roku przypada w niedzielę, dlatego wiele osób zastanawia się, czy należy im się dodatkowy dzień wolny. Sprawę tę w jasny sposób wyjaśnia kodeks pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Święto Trzech Króli - dodatkowy dzień wolny za 6 stycznia?
Święto Trzech Króli - dodatkowy dzień wolny za 6 stycznia? (East News, Fot: Karolina Misztal / REPORTER)
d225dqu

6 stycznia – Święto Trzech Króli wolne od pracy

Święto Trzech Króli to jeden z 13 dni wolnych od pracy w Polsce. W 2019 roku przypada ono w niedzielę. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pracodawca powinien im przyznać dodatkowy dzień wolny z racji 6 stycznia przypadającego w niedzielę? Ku ich rozczarowaniu odpowiedź na to pytanie brzmi „Nie”. Dlaczego? Sprawę tę w następujący sposób wyjaśnia kodeks pracy:

Art. 130. § 2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Zgodnie z tym zapisem dniami wolnymi od pracy są święta oraz niedziele. Jeśli natomiast oba te dni się pokrywają (tak jak w przypadku 6 stycznia 2019) pracownikowi nie należy się dodatkowy dzień wolny. Inna sytuacja miałaby miejsce w przypadku święta przypadającego w sobotę. Wówczas pracodawca stosując wyżej wymieniony zapis powinien przyznać pracownikowi dodatkowy dzień wolny.

d225dqu

Podziel się opinią

Share
d225dqu
d225dqu