Trwa ładowanie...
d4jk6n7

Święto Niepodległości z logo PZPN

Jak budować nowoczesny patriotyzm? Z okazji Święta Niepodległości nowy sposób zaprezentował nieoceniony Polski Związek Piłki Nożnej. Zamiast staroświeckiego, wyliniałego już orła w koronie, który niektórzy zacofani piłkarze czasem całowali w napadzie euforii, miliony Polaków przed telewizorami i na stadionach w stanie narodowego uniesienia, będą mogli oglądać logo PZPN.

d4jk6n7
d4jk6n7

PZPN to fantastyczny przykład tego, jak buduje się nowoczesne instytucje w wolnej Polsce. Działacze piłkarscy wielokrotnie pokazywali jak umieją dbać nie tylko o piłkarzy ale i dobrobyt polskich rodzin. Zwłaszcza własnych rodzin. Jak wiadomo dobry Polak dba o własną rodzinę. To święty obowiązek. Działacze PZPN wiele razy udowodnili, że wiedzą jak się dba nie tylko o rodziny, ale też przyjaciół i znajomych. Pokazali też jak się działa w nowoczesny sposób. Pokazali jak można działać racjonalnie, jak działać w sposób przewidywalny, jak można zaplanować przyszłość, np. wynik meczu.

Niestety, w pewnym momencie prokuratorzy kolejnych reżimów zaczęli ścigać tych nowoczesnych Polaków i wsadzać ich kolejno do aresztu. Jak to zwykle bywa w polskiej historii, najlepsi mężowie narodu lądowali w więzieniach. Akcja przeciwko polskim sędziom była zakrojona na tak szeroką skalę, że w pewnym monecie nie było komu biegać po ligowych boiskach.

Mimo prześladowań działacze piłkarscy nie poddali się. Jak powstańcy, jak działacze podziemia, jak obrońcy polskiej niepodległości zjednoczeni walczyli i nie ulegli. Byli jak niegdyś Solidarność – nie dali się zniszczyć i podzielić. Wytrwali w jedności. Nie ulegli krwawemu Ziobrze, nie ulegli cynicznym politykom Platformy, którzy wypowiedzieli im wojnę. Nie dali rozbić PZPN.

d4jk6n7

Nie pierwszy to raz polscy działacze byli nękani przez władze i musieli szukać wsparcia za granicą. Jak podziemna Solidarność wspierana była przez Amerykanów, tak działacze PZPN szukali wsparcia u Michella Platiniego i znanych z krystalicznej uczciwości i skromności działaczy FIFA i UEFA. Ta wielka wspaniała piłkarska rodzina ich obroniła. Nie poddali się, nie pozwolili upokorzyć.

Dobrze się stało, że ich niezłomna postawa została uhonorowana. Orzeł jest znakiem marnej przeszłości. Musimy otworzyć się na nowe wyzwania, na nowe znaki. Budujmy nową Polskę. To piękny prezent dla Ojczyzny, dla 38 milinów Polaków. Na koszulkach naszych zawodników zamiast przywiędłego orła, dumnie będzie widniało logo PZPN.

Ale trzeba pójść dalej. Warto, by kibice szanujący od zawsze dumną, uczciwą i skromną postawę działaczy Polskiego Związku Piłki Nożnej, przygotowali obywatelski projekt ustawy zmieniającej godło Polski. Niech logo PZN wisi nie tylko na koszulkach piłkarzy. Niech będzie w każdym domu. W szkołach i urzędach! Niech na stałe zagości na narodowych flagach Polski. Warto też przemyśleć, czy nie wprowadzić pewnych zmian do hymnu narodowego. Zamiast Henryka Dąbrowskiego, pojawią się nazwiska historycznych postaci PZPN: Michała Listkiewicza, Mariana Dziurowicza i koniecznie Zdzisława Kręciny.

Panowie, tego wszystkiego co zrobiliście, historia wam nie zapomni. Kibice was kochali, ale za te koszulki pokochają was jeszcze bardziej. Nazwa waszego związku na pewno nie raz jeszcze wybrzmi na stadionach z ust tysięcy ludzi.

Igor Janke specjalnie dla Wirtualnej Polski

d4jk6n7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jk6n7
Więcej tematów