Święto Niepodległości 2019. Dlaczego obchodzimy 11 listopada?
Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy już 11 listopada. Kto ustanowił to święto? Z jakimi zwyczajami się wiąże? Czy to dzień wolny od pracy?
06.11.2019 18:30
Święto Niepodległości 2019. Jak obchodzimy ten dzień?
11 listopada obchodzimy 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Tego dnia prezydent wygłosi na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie uroczyste przemówienie. O godz. 12.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza weźmie udział w Uroczystej Odprawie Wart i wraz z gośćmi zagranicznymi złoży wieńce pamiątkowe. Potem ulicami Warszawy przejdzie defilada.
W Święto Niepodległości po zakończeniu odprawy wart rozpocznie się piknik niepodległościowy pod hasłem "Służymy Niepodległej". Wojskowi zaprezentują najnowszy sprzęt – Rosomaki, Poprady, Langusty, a także czołgi Leopard i wozy opancerzone SandCat. Podobne pikniki odbędą się w ponad 30 miastach w całej Polsce.
11 listopada organizowana jest akcja "Niepodległa do hymnu". O 12:00 w wielu miejscach w Polsce i na świecie zaśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego, łącząc się z centralnymi uroczystościami w Warszawie.
Biegi Niepodległości pojawią się na ulicach polskich miast. Najliczniejszej takiej imprezy spodziewają się poznaniacy. Kraków, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, a także Radom, Słupsk, Zakopane, Luboń, Wolsztyn i wiele innych miejscowości zaprasza biegaczy do uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości. W Warszawie spodziewana jest rekordowa dla stolicy liczba uczestników biegu – nawet 22 tysiące. Będzie szansa na pobicie rekordu Poznania. Przed rokiem, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, w stolicy Wielkopolski pobiegło 22,5 tysiąca osób.
Przez Warszawę przejdzie też Marsz Niepodległości. To wydarzenie w zeszłych latach gromadziło tysiące Polaków. Media donosiły o wywołanych przez nacjonalistów incydentach podczas kolejnych edycji marszu.
11 listopada 1918. Co się wtedy wydarzyło?
11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. Po czterech latach brutalnego konfliktu Niemcy i Austro-Węgry, okupujące terytorium Polski, znajdowały się na krawędzi upadku. Alianci, czyli Amerykanie, Anglicy i Francuzi, zawarli z Niemcami rozejm. Kolejne kraje naszego regionu, jak Litwa, Finlandia czy Estonia, ogłaszały niepodległość. Prezydent USA Woodrow Wilson zapowiedział utworzenie po zakończeniu wojny niepodległej Polski.
Dzięki korzystnej sytuacji narodowej niepodległość Polski ogłoszono już 7 października 1918 roku. Zrobiła to Rada Regencyjna, organ administracyjny powołany przez Niemców, ale tworzony przez Polaków. Rada przejęła władzę nad wojskiem i chciała utworzyć rząd. Nie miała jednak wystarczającego poparcia społecznego.
10 listopada 1918 roku do Warszawy wrócił Józef Piłsudski, uwolniony przez Niemców z więzienia w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu, jako bohaterowi wojennemu i sławnemu przywódcy, zwierzchnictwo nad wojskiem.
11 listopada został ustanowiony świętem narodowym i dniem wolnym od pracy w 1937 roku. Polski rząd tworzyli wtedy członkowie obozu politycznego Piłsudskiego, którzy chcieli w ten sposób upamiętnić swojego patrona. Przed wojną święto obchodzono tylko dwa razy, po wojnie znieśli je komuniści. Przywrócono je w okresie obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku. Odtąd jest to dzień wolny od pracy