Trwa ładowanie...

Święto Chrztu Polski w środę. Czy to dzień wolny od pracy?

Święto Chrztu Polski to nowe święto narodowe, które przypada na 14 kwietnia. Wyjaśniamy czy jest to dzień wolny od pracy.

Święto Chrztu PolskiŚwięto Chrztu PolskiŹródło: Pixabay
d2wg03f
d2wg03f

Święto Chrztu Polski jest nowym świętem narodowym, które obchodzimy od 2019 roku. Przypada na 14 kwietnia i zostało ustanowione na pamiątkę chrztu Polski. Pomysłodawcy tego święta tłumaczyli, że chrzest to "kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa".

Święto Chrztu Polski. Czy to dzień wolny od pracy?

Choć Święto Chrztu Polski jest świętem narodowym, to jednak nie jest dniem wolnym od pracy. Dni wolne od pracy wskazuje ustawa z 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Nie ma wśród nich Święta Chrztu Polskiego. To oznacza, że sklepy, punkty usługowe czy zakłady pracy działają tak, jak w dzień powszedni. Otwarte w swoich normalnych godzinach pracy będą też urzędy i instytucje.

Święto Chrztu Polski. Jak obchodzić?

Święto Chrztu Polski to jedno z najważniejszych świąt narodowych. Jako że jest to święto państwowe, nie ma obowiązku uczestniczenia w uroczystościach kościelnych. Tego dnia nie trzeba iść do kościoła, gdyż święto to nie znajduje się na liście świąt nakazanych, czyli dni, w których katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.

d2wg03f

Jak zatem obchodzić Święto Chrztu Polski? Tak jak w przypadku innych świąt narodowych na ulicach polskich miast, przed budynkami urzędów powinny pojawić się polskie flagi. Jeśli ktoś chce uczcić Święto Chrztu Polski, to może 14 kwietnia wywiesić flagę przed swoim domem czy na balkonie.

Chrzest Polski odbył się w 966 roku. Wtedy to książę Polan Mieszko I zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich.

Nieoczekiwana rada dla Donalda Tuska ws. katastrofy smoleńskiej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2wg03f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wg03f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj