Święto Chrztu Polski w środę. Czy to dzień wolny od pracy?
Święto Chrztu Polski to nowe święto narodowe, które przypada na 14 kwietnia. Wyjaśniamy czy jest to dzień wolny od pracy.
Święto Chrztu Polski jest nowym świętem narodowym, które obchodzimy od 2019 roku. Przypada na 14 kwietnia i zostało ustanowione na pamiątkę chrztu Polski. Pomysłodawcy tego święta tłumaczyli, że chrzest to "kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa".
Święto Chrztu Polski. Czy to dzień wolny od pracy?
Choć Święto Chrztu Polski jest świętem narodowym, to jednak nie jest dniem wolnym od pracy. Dni wolne od pracy wskazuje ustawa z 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Nie ma wśród nich Święta Chrztu Polskiego. To oznacza, że sklepy, punkty usługowe czy zakłady pracy działają tak, jak w dzień powszedni. Otwarte w swoich normalnych godzinach pracy będą też urzędy i instytucje.
Święto Chrztu Polski. Jak obchodzić?
Święto Chrztu Polski to jedno z najważniejszych świąt narodowych. Jako że jest to święto państwowe, nie ma obowiązku uczestniczenia w uroczystościach kościelnych. Tego dnia nie trzeba iść do kościoła, gdyż święto to nie znajduje się na liście świąt nakazanych, czyli dni, w których katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.
Jak zatem obchodzić Święto Chrztu Polski? Tak jak w przypadku innych świąt narodowych na ulicach polskich miast, przed budynkami urzędów powinny pojawić się polskie flagi. Jeśli ktoś chce uczcić Święto Chrztu Polski, to może 14 kwietnia wywiesić flagę przed swoim domem czy na balkonie.
Chrzest Polski odbył się w 966 roku. Wtedy to książę Polan Mieszko I zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich.