Trwa ładowanie...

Karuzela nazwisk. Jest kandydat na nowego Prokuratora Krajowego

Następcą Bogdan Święczkowki najprawdopodobniej zostanie Dariusz Barski - tak wynika z ustaleń RMF FM. W grze ponoć są jeszcze jednak dwa inne nazwiska.

Dariusz Barski na zdjęciu z 2011 r. podczas procesu odwoławczego ws. wygaśnięcia jego mandatu poselskiego. Podobnie jak Bogdan Święczkowski nie chciał przejść w stan spoczynku jako prokurator. Jego pełnomocnikiem był obecny sędzia TK Piotr Pszczółkowski Dariusz Barski na zdjęciu z 2011 r. podczas procesu odwoławczego ws. wygaśnięcia jego mandatu poselskiego. Podobnie jak Bogdan Święczkowski nie chciał przejść w stan spoczynku jako prokurator. Jego pełnomocnikiem był obecny sędzia TK Piotr Pszczółkowski Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d37tr4l
d37tr4l

W tym tygodniu Sejm przegłosował kandydaturę Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego na nowego sędziego TK. Zajmie on miejsce Leona Kieresa, któremu kadencja upłynęła w lipcu zeszłego roku i który był ostatnim sędzią TK wybranym przed przejęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.

Kim jest Dariusz Barski. Kandydat związany z Ziobrą

Głównym kandydatem na następcę Święczkowskiego jako Prokuratora Krajowego jest prokurator Dariusz Barski - od wielu lat związany z ministrem sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym Zbigniew Ziobro. Prokuratorem Krajowym był już w 2007 r. za pierwszych rządów PiS. Pełnił funkcję kilka miesięcy.

Po reformie prokuratury w 2010 r. przeszedł w stan spoczynku. Po powrocie PiS do władzy znowu współpracował ze Zbigniewem Ziobrą jako doradca.

Zobacz także: Ryszard Czarnecki zwraca uwagę na “groźny fakt”. Chodzi o rosyjskie wojska na Białorusi

Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski w 2011 r. zostali wybrani do Sejmu z list PiS. Ówczesny Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna wygasił jednak ich mandaty poselskie. Obaj nie chcieli zrzec się mandatów prokuratorskich.

d37tr4l

Odwoływali się od tej decyzji. Dariuszowi Barskiemu pomagał wtedy jako adwokat Piotr Pszczółkowski - który w 2015 r. sam został sędzią TK niespełna dwa miesiące po wejściu do Sejmu.

Nowy Prokurator Generalny. Nazwiska potencjalnych kandydatów

Oprócz Dariusza Barskiego w grę wchodzą kandydatury prokurator z Białegostoku Elżbieta Pieniążek, która prowadzi sprawę prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, a także prokurator Michał Ostrowski, który pracuje w Departamencie ds. Przestępczości Gospodarczej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37tr4l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37tr4l
Więcej tematów