Trwa ładowanie...
d48le6f

"Świeckie państwo". Barbara Nowacka składa projekt ustawy

Pod obywatelskim projektem stowarzyszenia "Inicjatywa Polska" udało się zebrać blisko 40 tysięcy podpisów. Ruch, który przed wyborami do Parlamentu Europejskiego wejdzie w skład Koalicji Europejskiej, domaga się ograniczenia roli Kościoła w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezentacja rozwiązania prawnego stowarzyszenia "Inicjatywa Polska". Z lewej: Barbara Nowacka, Tomasz Sybilski
Prezentacja rozwiązania prawnego stowarzyszenia "Inicjatywa Polska". Z lewej: Barbara Nowacka, Tomasz Sybilski (PAP, Fot: Mateusz Grochocki)
d48le6f

"Jest to projekt ustawy zgodny ze wszelkim obowiązującym dzisiaj prawem, w tym zgodny z konkordatem" - podkreśliła na konferencji liderka organizacji, Barbara Nowacka. Dokument jest już w Biurze Podawczym Sejmu, teraz czeka na rozpatrzenie.

Nowe rozwiązania

Projekt "Świeckie państwo" opiera się na trzech zasadniczych rozwiązaniach. Po pierwsze stowarzyszenie chce uregulować obecność Kościoła w szkole. Barbara Nowacka domaga się zaprzestania finansowania lekcji religii z budżetu państwa. Chce także wzmocnić "neutralność światopoglądową" w systemie edukacji.

d48le6f

Nowacka podkreśliła na konferencji, że "w obecnej sytuacji budżetowej (...) nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli czy dla osób z niepełnosprawnościami", dlatego jej projekt zakłada likwidację Funduszu Kościelnego. Państwo ma także zaprzestać finansowania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych.

Zmiany dla rządzących

Jeśli projekt ustawy wejdzie w życie, rozwiązane zostaną wspólne komisje rządowo-kościelne. Na jej miejsce Nowacka proponuje jeden, wielki zespół. Do wcześniejszego grona miałyby dołączyć związki wyznaniowe i organizacje świeckie skupiające agnostyków i ateistów.

d48le6f

Liderka ruchu "Inicjatywa Polska" podkreśliła, że jest gotowa "wesprzeć inne idee czy inicjatywy dotyczące podobnych rozwiązań prawnych", które na nowo uregulowałyby rolę Kościoła w polskiej rzeczywistości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Inicjatywa Polska// Twitter

d48le6f

Zobacz także: Rozszerzenie 500+. Szef SLD składa deklarację

d48le6f

Podziel się opinią

Share
d48le6f
d48le6f
Więcej tematów