Trwa ładowanie...

"Świeckie państwo". Barbara Nowacka składa projekt ustawy

Pod obywatelskim projektem stowarzyszenia "Inicjatywa Polska" udało się zebrać blisko 40 tysięcy podpisów. Ruch, który przed wyborami do Parlamentu Europejskiego wejdzie w skład Koalicji Europejskiej, domaga się ograniczenia roli Kościoła w Polsce.

"Świeckie państwo". Barbara Nowacka składa projekt ustawyŹródło: PAP, fot: Mateusz Grochocki
d1o0hy6

"Jest to projekt ustawy zgodny ze wszelkim obowiązującym dzisiaj prawem, w tym zgodny z konkordatem" - podkreśliła na konferencji liderka organizacji, Barbara Nowacka. Dokument jest już w Biurze Podawczym Sejmu, teraz czeka na rozpatrzenie.

Nowe rozwiązania

Projekt "Świeckie państwo" opiera się na trzech zasadniczych rozwiązaniach. Po pierwsze stowarzyszenie chce uregulować obecność Kościoła w szkole. Barbara Nowacka domaga się zaprzestania finansowania lekcji religii z budżetu państwa. Chce także wzmocnić "neutralność światopoglądową" w systemie edukacji.

Nowacka podkreśliła na konferencji, że "w obecnej sytuacji budżetowej (...) nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli czy dla osób z niepełnosprawnościami", dlatego jej projekt zakłada likwidację Funduszu Kościelnego. Państwo ma także zaprzestać finansowania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych.

d1o0hy6

Zmiany dla rządzących

Jeśli projekt ustawy wejdzie w życie, rozwiązane zostaną wspólne komisje rządowo-kościelne. Na jej miejsce Nowacka proponuje jeden, wielki zespół. Do wcześniejszego grona miałyby dołączyć związki wyznaniowe i organizacje świeckie skupiające agnostyków i ateistów.

Liderka ruchu "Inicjatywa Polska" podkreśliła, że jest gotowa "wesprzeć inne idee czy inicjatywy dotyczące podobnych rozwiązań prawnych", które na nowo uregulowałyby rolę Kościoła w polskiej rzeczywistości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Inicjatywa Polska// Twitter

Zobacz także: Rozszerzenie 500+. Szef SLD składa deklarację

d1o0hy6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o0hy6
Więcej tematów