Światowy Dzień Ziemi
Na całym świecie obchodzony jest dzisiaj Dzień Ziemi. Trzecia planeta od Słońca od początku swego istnienia, czyli od czterech i pół miliarda lat, zmienia się. W dużej mierze przyczynia się ku temu działalność ludzi - podkreśla geolog profesor Bogdan Ney z Polskiej Akademii Nauk. Powodem są na przykład gazy cieplarniane i inne zanieczyszczenia. Prowadzą one do degradacji środowiska.
Profesor Ney zwraca uwagę, że liczba ludności zamieszkujących Ziemię ma wkrótce wzrosnąć z sześciu do dziewięciu miliardów. Razem z nimi wzrośnie produkcja zanieczyszczeń. Tym bardziej powinniśmy zadbać o rozwój tak zwanych "czystych technologii", które zmniejszają zagrożenia dla środowiska.
Prezes Fundacji Nasza Ziemia Mira Stanisławska-Meysztowicz podkreśla, że Ziemia to wspólny dom wszystkich ludzi. Dlatego trzeba o nią dbać. Dodaje, że jej marzeniem jest, aby każdy zwracał uwagę na środowisko każdego dnia, nie tylko dziś. Podkreśla, że wystarczy zmienić drobne przyzwyczajenia. Aby chronić "Niebieską Planetę" można chociażby segregować odpady, nie śmiecić oraz oszczędzać prąd i wodę.
Prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber podkreśla, że w Polsce wciąż za mało robi się dla ekologii. Za przykład podaje przygotowania do organizacji EURO 2012. Jak mówi słyszy debaty na temat terminów, logistyki itd. Nie słyszał natomiast, aby ktoś zwrócił uwagę na aspekt ekologiczny tego przedsięwzięcia.
Prezes dodaje, że słuchając debaty publicznej na temat organizacji następnej olimpiady w Londynie jednym z głównych omawianych tematów jest wątek związany z ochroną środowiska.
Dyrektor Muzeum Ziemi w Warszawie Krzysztof Jakubowski podkreśla, że podstawą do umiejętnego troszczenia się o naszą planetę jest przede wszystkim wiedza na jej temat. Wtedy będziemy mogli uniknąć na przykład niektórych powodzi, osuwisk czy deficytów wody w niektórych regionach.
Powodów do promocji dbałości o środowisko jest więcej. Rok 2008 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Planety Ziemia.