Światowe media nie zawsze przychylnie o beatyfikacji
Beatyfikację Jana Pawła II opisują światowe media, choć nie wszędzie - tak jak w Polsce - to pierwszy temat dnia. Brytyjskie media znacznie więcej uwagi poświęcają ślubowi książęcej pary, wspominają też o zastrzeżeniach do pontyfikatu Papieża-Polaka. Światowe agencje i dzienniki podsumowują też liczbę pielgrzymów, podkreślając, że po Włochach drugą najliczniejszą grupę stanowili Polacy.
01.05.2011 | aktual.: 01.05.2011 14:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Media brytyjskie: co on zrobił, by chronić dzieci?
Beatyfikacja Jana Pawła II budzi w Wielkiej Brytanii znacznie mniejszy entuzjazm niż w Polsce, a nawet spore wątpliwości. Prasa nie poświęca jej wiele miejsca, nadal koncentrując uwagę na ślubie książęcej pary, Williama i Catherine.
"Ta beatyfikacja to jakby klamra zamykająca długi pontyfikat Jana Pawła II" - pisze "Independent on Sunday" i przypomina, że on sam uruchomił tak zwaną "fabrykę świętych", kanonizując 482 osoby - więcej niż wszyscy jego poprzednicy razem wzięci.
"Nawet dla wielu katolików, którzy nie zawahaliby się nazwać go Wielkim, tempo beatyfikacji Jana Pawła II było zbyt szybkie" - konkluduje gazeta. Dostrzega jednak również wielki entuzjazm przybyłych do Rzymu pielgrzymów, w tym ogromnej rzeszy Polaków, którzy ponownie, jak przed laty, zalali miasto.
Ten entuzjazm zauważa również i opisuje "Sunday Telegraph" w swoim wydaniu internetowym. Gazeta dodaje, że w toku nadzwyczaj szybkiej beatyfikacji nie zauważono takich głosów, jak stowarzyszenia ofiar nadużyć seksualnych kleru SNAP. Wydało ono oświadczenie, w którym stwierdza, że przez 25 lat papież nie zrobił prawie nic, by chronić dzieci, i dodaje, że większość nadużyć pedofilskich w Kościele miała miejsce podczas jego długiego pontyfikatu.
Media francuskie: po Włochach - najwięcej Polaków
O polskich pielgrzymach w Watykanie piszą także media francuskie. "Wśród ponad miliona uczestników uroczystości beatyfikacji Jana Pawla II, najwięcej - oczywiście poza Włochami - było Polaków i Francuzów" - pisze z Rzymu specjalny wysłannik "Le Monde"; AFP precyzuje: 80 tys. Polaków i 40 tys. Francuzów. "Polacy byli wszędzie, byli wszechobecni" - relacjonuje agencja.
"Przybyły całe rodziny z pokolenia Jana Pawła II" - pisze AFP w innej depeszy, nawiązując do wieku pielgrzymów.
Media hiszpańskie: sporo Hiszpanów
Wysłannicy hiszpańskich mediów twierdzą, że poza Włochami wśród tłumów uczestniczących w ceremonii beatyfikacyjnej po pielgrzymach z Polski - najwięcej było Hiszpanów.
"W ciągu sześciu lat pontyfikatu Benedykt XVI ogłosił już 34 świętych i prawie 600 błogosławionych, w większości Hiszpanów" - podkreśla hiszpańska agencja prasowa EFE.
Madrycki dziennik "El Pais" podkreśla niezwykłą, serdeczną atmosferę ludzkiej przyjaźni i życzliwości, jaka panowała wśród ludzi przybyłych na rzymskie uroczystości.
"Nieznajomi, mówiący różnymi językami, uśmiechają się do siebie nawzajem, użyczają sobie ognia, aby zapalić świece. Na olbrzymiej estradzie chór zaczyna śpiewać 'Alleluja'. Wśród tłumu poruszają się cicho wolontariusze, rozdając butelki z wodą mineralną, kanapki. 25-letnia Martina Tieppo z Wenecji była niewierząca. Opowiada półgłosem o tym, jak w rok po śmierci Jana Pawła II dotarły do jej świadomości jego słowa: 'Nie bójcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi'" - czytamy w reportażu "El Pais".
Media amerykańskie: najszybsza beatyfikacja
O "najszybszej w czasach najnowszych beatyfikacji charyzmatycznego papieża" i jej niezwykłej atmosferze pisze amerykańska agencja Associated Press: "Tłum wybuchnął okrzykami, płaczem i oklaskami", gdy papież ogłosił swego poprzednika błogosławionym - czytamy w depeszy.
"Tysiące pielgrzymów, wielu z ojczyzny Jana Pawła II, spędziło noc w śpiworach na placach w mieście i wokół Rzymu, a następnie ruszyło na plac św. Piotra, gdy tylko otwarto szlabany" - relacjonuje AP.
Według dziennikarzy agencyjnych, którzy powołują się na prefekturę policji rzymskiej, na placu św. Piotra i szerokiej via Conciliazione prowadzącej do placu zmieściło się 175 000 osób. Pozostali, znacznie ponad 800 000, oglądało przebieg uroczystości na 14 wielkich ekranach umieszczonych na ulicach prowadzących do Watykanu.
Wobec tak dużego napływu pielgrzymów, w wielkim tłoku "dochodziło niekiedy do nerwowej wymiany słów między niektórymi grupami pielgrzymów a policjantami" - pisze AFP.
Czechy: Jan Paweł II przeprowadził Kościół w XXI wiek
W Czechach tradycyjnie wspomina się wpływ papieża Jana Pawła II na upadek żelaznej kurtyny i komunizmu. Taki też pogląd podziela prymas Czech, arcybiskup Pragi Dominik Duka.
Prymas Dominik Duka w wywiadzie dla Czeskiej Telewizji publicznej podkreślał znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II dla świata, Europy i Czech: - Był to papież, który przeprowadził Kościół z XX w XXI wiek. Pracował nad tym całe życie. Wprowadził Kościół w świat mediów. Zmienił politykę watykańską bardzo wyraźnie - mówił.
Mówiąc o spuściźnie Jana Pawła II arcybiskup Pragi podkreślał jego zainteresowanie Czechami i wspominał pomoc, którą otrzymywało czeskie duchowieństwo w najtrudniejszych czasach. Prymas Dominik Duka nie pominął też wątku osobistego: - Dla mnie był człowiekiem , którego naprawdę kochałem. Bardzo go szanowałem. Jest mi po prostu smutno - wyznał w wywiadzie.