Świat 20 lat po katastrofie w Czarnobylu
Świat oddał hołd ofiarom katastrofy w Czarnobylu - minutą ciszy, nabożeństwami, kwiatami przy czarnobylskich pomnikach, protestami. 26 kwietnia 1986 w elektrowni na północy Ukrainy, tuż przy granicy z Białorusią, doszło do największej w historii światowej energetyki jądrowej.
26.04.2006 | aktual.: 26.04.2006 19:21
Zobacz także galerie:
Wspominając ofiary tragedii, prezydent Ukraina Wiktor Juszczenko uznał jednocześnie, że zamkniętą 30-kilometrową strefę wokół elektrowni należy przywrócić do życia. Wyraził nadzieję, że na realizację tych planów Ukraińcy otrzymają pomoc od ONZ i Unii Europejskiej.
W uroczystości w pobliżu elektrowni czarnobylskiej wzięli udział bliscy ofiar katastrofy, likwidatorzy skutków awarii oraz obecni pracownicy siłowni. Kilkudziesięciu ratownikom sprzed 20 laty Juszczenko wręczył kluczyki do samochodów.
Białoruś
Na Białorusi prezydent Aleksandr Łukaszenka spotkał się z mieszkańcami obwodu homelskiego, najbardziej poszkodowanego na skutek katastrofy. Łukaszenka również chce rewitalizacji skażonych ziem i obiecał władzom obwodu 33 mld rubli na inwestycje.
Około 5 tysięcy osób - głównie - młodzieży - zebrało się wieczorem przed Akademią Nauk w Mińsku na opozycyjnej demonstracji rocznicowej.
W Moskwie milicja zatrzymała 13 aktywistów organizacji Greenpeace, którzy w antyatomowym proteście na Placu Czerwonym przykuli się kajdankami do ogrodzenia soboru Wasyla Błogosławionego, przed oknami kremlowskiej rezydencji prezydenta Władimira Putina.
Antyatomowy protest zorganizowali również ekolodzy w Edynburgu. A w londyńskim kościele św. Jakuba odbyło się ekumeniczne nabożeństwo.
Brytyjskie władze podały, że 10 farm w Szkocji i 359 w Walii jest ciągle objętych nadzorem w związku ze skażeniem gleby, wody i zwierząt w wyniku czarnobylskiej katastrofy.
Watykan
Za ofiary tragedii modlił się w środę w Watykanie Benedykt XIV. Podczas audiencji generalnej papież zaapelował o pokojowe i zgodne z potrzebami człowieka oraz natury wykorzystanie każdego rodzaju energii. Wyraził ogromne uznanie dla rodzin, stowarzyszeń, administracji cywilnych i wspólnot chrześcijańskich, które w ciągu tych lat okazały gościnność i zajęły się leczeniem dorosłych oraz zwłaszcza dzieci, dotkniętych następstwami Czarnobyla.
Eksplozja reaktora w elektrowni czarnobylskiej doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kw. powierzchni, z czego aż 70 proc. na Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe Europy - do Grecji i Włoch.
Ile osób zmarło?
Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile istnień ludzkich kosztowała katastrofa. Według ocen WHO liczba zmarłych na raka, wywołanego skażeniem po wybuchu w elektrowni, może sięgać nawet 9 tys. osób. W opublikowanym we wrześniu ubiegłego roku raporcie MAEA liczbę zmarłych na raka w związku z eksplozją oszacowano na 4 tys. osób.
Skutki katastrofy w elektrowni w Czarnobylu usuwało około 600 tys. ludzi z różnych republik ówczesnego Związku Radzieckiego - ok. 200 tys. otrzymało podwyższone dawki promieniowania.