Trwa ładowanie...

Swastyki na pomniku ofiar Holocaustu. Atak wandali w Grenoble

W ciągu kilku dni dwukrotnie zdewastowano pomnik poświęcony mieszkańcom Grenoble, którzy w czasie II wojny światowej zostali deportowani do niemieckich obozów koncentracyjnych. Na tablicy znów pojawiły się swastyki.

25 proc. francuskich Żydów zginęło w Auschwitz 25 proc. francuskich Żydów zginęło w Auschwitz Źródło: Pixabay
d124ove
d124ove

Na terenie parku Paul Mistral we francuskim Grenoble znajduje się niewielki pomnik poświęcony mieszkańcom miasta, którzy w czasie II wojny światowej zostali deportowani do niemieckich obozów koncentracyjnych.

"Republika Francji w hołdzie ofiarom rasowych i antysemickich prześladowań oraz zbrodni przeciwko ludzkości" - głosi napis na tablicy.

Swastyki na pomniku ofiar Holocaustu. Atak wandali w Grenoble

Niestety monument w ostatnich dniach dwukrotnie został zdewastowany. Ostatni incydent wydarzył się najprawdopodobniej w nocy z wtorku na środę (6-7 lipca).

Zobacz także: Odważne kobiety z Auschwitz-Birkenau. Największy bunt w dziejach niemieckiego obozu śmierci

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, to najprawdopodobniej wtedy na płycie pomnika pojawiły się namalowane swastyki. Z kolei mundurowi potwierdzają, że kilka dni wcześniej na tablicy pojawiły się te same rysunki.

d124ove

Pomnik został natychmiast oczyszczony, a w sprawie dewastacji wszczęto śledztwo.

76 tys. francuskich Żydów zamordowano w Auschwitz

Holocaust był jedną z największych zbrodni w dziejach ludzkości. Szacuje się, że podczas II wojny światowej zamordowano ponad sześć milionów Żydów z całej Europy.

Na terenie Polski znajduje się wiele świadectw tamtych wydarzeń, takich jak wybudowany przez Niemców obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie życie straciło ponad milion trzysta tysięcy ludzi. Nie tylko Żydów, ale również Polaków czy Romów.

W latach 1942-1944 z Francji w Auschwitz zamordowano około 76 tysięcy Żydów przywiezionych z Francji. Była to wówczas jedna czwarta osób wyznania mojżeszowego z obywatelstwem francuskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d124ove
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d124ove
Więcej tematów