Trwa ładowanie...

Bielsko-Biała. Zbiórka na odbudowę cmentarza żydowskiego

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na naprawę nagrobków, zdewastowanych w sobotę na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Prowadzona jest na portalu zrzutka.pl.

Bielsko-Biała. Można wpłacać pieniądze na odbudowę zdewastowanego cmentarza żydowskiego.Bielsko-Biała. Można wpłacać pieniądze na odbudowę zdewastowanego cmentarza żydowskiego.Źródło: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej
d37iy08
d37iy08

Dewastację zabytkowego cmentarza odkryto w sobotę. Uszkodzono 67 macew - niektóre nagrobki zostały przewrócone, inne rozbite lub potłuczone. Sprawców szuka bielska policja.

Sprawa zbulwersowała wiele osób i środowisk, przekazujących bielskiej gminie żydowskiej wyrazy oburzenia i wsparcia.

"Dziękujemy za wszystkie słowa wsparcia przekazywane w komentarzach, wiadomościach i telefonach. Stojąc na cmentarzu ze łzami w oczach i ściśniętym gardłem wiemy, że nie jesteśmy sami i że nie ma społecznego przyzwolenia na takie sytuacje. Dziękujemy Wam, że jesteście razem z nami! Znaczy to dla nas bardzo dużo” - napisali przedstawiciele gminy w specjalnym oświadczeniu.

Poinformowali też o uruchomieniu zbiórki na rzecz odbudowy cmentarza. Pieniądze można wpłacać pod adresem https://zrzutka.pl/9uws52. Informację o zbiórce opatrzono cytatem z Mariana Turskiego, więźnia obozów koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald: "Nie bądźcie obojętni, bo nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakiś Auschwitz nagle spadnie z nieba".

d37iy08

Bielsko-Biała. Zbiórka na rzecz odbudowy cmentarza żydowskiego

Organizatorzy zbiórki, które docelową wartość określono na 100 tys. zł, zapewniają, że "zebrane pieniądze zostaną w pełni przeznaczone na renowację cmentarza i naprawę wyrządzonych szkód".

Na cmentarzu leżą pokolenia bielskich Żydów, m.in. słynny architekt Karol Korn, Lazar Frankfurter (pierwszy bielski rabin), Michael Berkowitz (jeden z pionierów ruchu syjonistycznego) czy słynni bielscy optycy z rodziny Kulków.

Dodajmy, że reprezentowane w bielskiej Radzie Miejskiej stowarzyszenie Niezależni.BB zdecydowało o przekazaniu Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej 3 tys. zł na renowację zdewastowanych nagrobków. Społecznicy zaapelowali przy tym do wszystkich ludzi dobrej woli, szczególnie bielszczan, o dołączenie do zbiórki funduszy na rzecz renowacji zniszczonego cmentarza.

Librantowa. Żywioł zniszczył dom pani Renaty. Z pomocą ruszyli przyjaciele

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37iy08
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37iy08
Więcej tematów