Trwa ładowanie...
dj1bj8o

Pomnik ofiar podobozu Auschwitz stoi wśród złomu. Zostanie przeniesiony

Pomnik w Czechowicach-Dziedzicach postawiono na terenie byłego podobozu Tschechowitz II. Od kilku lat działa tam skup złomu. Do obelisku można dojść tylko w godzinach otwarcia skupu. Ale niedługo ma się to zmienić.
Share
Pomnik stanie przy stacji kolejowej, skąd więźniowie wyruszali do pracy
Pomnik stanie przy stacji kolejowej, skąd więźniowie wyruszali do pracyŹródło: PAP
dj1bj8o

Otoczenie pomnika poświęconego ponad stu zamordowanym w podobozie Auschwitz Żydom przeszkadzało mieszkańcom, którzy uważali lokalizację za wstyd dla miasta oraz żydowskiej gminie wyznaniowej. Jak pisała kilka miesięcy temu "Gazeta Wyborcza", zainteresowany przeniesieniem pomnika jest też właściciel skupu złomu.

Sprawa ciągnie się od kilku lat, ale pomnik zostanie w końcu przeniesiony. Ma on stanąć przy stacji kolejowej Czechowice-Dziedzice Przystanek, skąd więźniowie wyruszali do pracy w podobozie.

Jak powiedział PAP zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic Paweł Mrowiec, do postawienia pomnika w nowym miejscu potrzebne są już tyko formalności, jak zgłoszenie przeniesienia albo pozwolenia na budowę. W tym drugim przypadku procedura się wydłuży, ale i tak sprawa zostanie zamknięta.

dj1bj8o

Zobacz także Paweł Kukiz: Telewizja Polska przypomina czasy nachalnej propagandy

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

dj1bj8o

Podziel się opinią

Share
dj1bj8o
dj1bj8o
Więcej tematów