Susza: pogoda w Europie zaskoczyła wielkimi upałami. Apeluje się o ograniczenie zużycia wody, a ceny prądu rosną

Susza: pogoda w Europie zaskoczyła wielkimi upałami. Zagrożone są uprawy, ceny prądu zwyżkują i apeluje się o ograniczenie zużycia wody.

Susza: pogoda w Europie zaskoczyła wielkimi upałami. Apeluje się o ograniczenie zużycia wody, a ceny prądu rosną
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

25.07.2019 | aktual.: 25.07.2019 09:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pogoda – upały poskutkowały wielką suszą w Europie

Kontynent ogarnęła kolejna fala gorąca, a wysokie temperatury odbijają się na stanie europejskiej energetyki oraz rolnictwa. We Francji odnotowano rekordowe upały. Tak suchego lata w Paryżu nie było od niemalże 150 lat. Pogoda godzi między innymi we francuskie pola kukurydzy. Jak podaje Bloomberg, w niemieckiej Meklemburgii związek rolniczy planuje zrezygnować z uprawy rzepaku z powodu braku opadów. Jeżeli w końcu nie pojawią się deszcze, automatycznie spadną dochody rolników. Upały doprowadziły również do niebezpiecznych pożarów w Hiszpanii i Portugalii, a poziom wody w europejskich rzekach zaczął wyraźnie spadać. Zaistniała sytuacja dotyczy również Wisły, która wkrótce może pobić rekord z 2012 roku, kiedy w Warszawie osiągnęła głębokość zaledwie 41 cm. Już teraz w niektórych miejscach stolicy woda sięga jedynie do kolan.

Susza – apel o ograniczenie z użycia wody

Należy zaznaczyć, że dużym problemem będzie również brak wody w studniach oraz płytkich ujęciach wody pitnej. Jak oszacowała Państwowa Służba Hydrogeologiczna, w aż 12 województwach poziom wody może spaść poniżej stanu „niskiego ostrzegawczego”. Przy tak niskim poziomie niemożliwe będzie wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, dzięki któremu wada trafia do gospodarstw domowych oraz mieszkań komunalnych. Z tego powodu samorządy zaapelują o rozsądne dysponowanie zasobami. Susza w Polsce może pociągnąć za sobą straty również w kwestii rolnictwa. Jak podała „Wyborcza”, w wielu miejscach w kraju plony mogą być niższe o połowę, a straty mogą przekroczyć nawet 3,5 mld złotych z zeszłego roku.

pogodaupałysusza
Komentarze (3)