Ważna decyzja Bidena. Zaledwie kilka godzin po podpisie Turcji
Departament Stanu USA wydał formalne zezwolenie na sprzedaż 40 samolotów myśliwskich F-16 oraz zestawów do modernizacji 79 starszych modeli tego typu dla Turcji. Zatwierdzenie transakcji nastąpiło zaledwie kilka godzin po podpisaniu przez prezydenta Turcji ratyfikacji szwedzkiej akcesji do NATO.
27.01.2024 | aktual.: 27.01.2024 07:36
Jak wynika z komunikatu agencji Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA), Turcja otrzymała zgodę na zakup do 40 nowych F-16 w wersji C Block 70 i D Block 70. Dodatkowo Ankara otrzymała zezwolenie na modernizację 79 starszych wersji tego samolotu, które posiada w swoim arsenale. Szacowany koszt tych działań wynosi 23 mld dolarów.
Równocześnie Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż 40 myśliwców F-35 dla Grecji. Szacowana cena tej transakcji wynosi 8,5 mld dolarów.
Kilka godzin po podpisie Turcji
Zatwierdzenie tych potencjalnych transakcji nastąpiło zaledwie kilka godzin po podpisaniu przez prezydenta Turcji ratyfikacji szwedzkiej akcesji do NATO. To zdarzenie miało miejsce tuż po wydaniu zgody na tę akcesję przez komisje spraw zagranicznych obydwu izb Kongresu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gregory Meeks, wiceszef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, wydał oświadczenie, w którym wyraził swoje pełne poparcie dla podpisania przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana protokołów akcesyjnych Szwecji.
- To dobre, choć spóźnione wiadomości dla Sojuszu i szerszych relacji dwustronnych - oznajmił Meeks. Dodał również, że podpisanie protokołu oraz deeskalacja napięć z Grecją i Cyprem, a także "wzmocnienie egzekwowania środków przeciwko nielegalnym rosyjskim przepływom kapitałowym" przekonały go do zgody na sprzedaż F-16 dla Turcji.
Wyraźne sugestie Erdogana
Turcja starała się o zakup F-16 od 2021 roku po tym, jak została wykluczona z programu F-35 w związku z zakupem rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400.
Prezydent Erdogan wielokrotnie sugerował, że zgoda na zakup samolotów jest warunkiem sfinalizowania przez Turcję ratyfikacji wstąpienia Szwecji do NATO.
Oficjalnie administracja USA nie łączyła tych dwóch spraw, jednak zwracała uwagę na postawę Kongresu, który blokował transakcję z powodu opóźnień w procesie szwedzkiej akcesji do NATO i napięć z Grecją.
Sprzedaż F-35 dla Grecji, która mogłaby dać greckim siłom powietrznym technologiczną przewagę nad ich sąsiadem, Turcją, miała być według doniesień m.in. "The Wall Street Journal" zachętą dla sceptycznych wobec Turcji kongresmenów, by zaaprobować zakup F-16 przez Ankarę.