Qaqwqwrqw

Superksiężyc 2019: we wtorek 19 lutego Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi. To najjaśniejsza pełnia w roku

Superksiężyc 2019: dziś, we wtorek 19 lutego możemy podziwiać tzw. Śnieżny Księżyc. Najjaśniejsza pełnia w roku będzie wyraźnie widoczna dla obserwatorów z różnych regionów Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Superksiężyc 2019: we wtorek 19 lutego Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi. To najjaśniejsza pełnia w roku
Superksiężyc 2019: we wtorek 19 lutego Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi. To najjaśniejsza pełnia w roku (flickr.com)
Qaqwqwrqw

Superksiężyc 2019 – wtorek 19 lutego 2019

Dziś, 19 lutego 2019 będziemy mogli podziwiać zjawisko Superksiężyca, występujące w momencie, gdy Księżyc jest w pełni i jednocześnie znajduje się w najmniejszej odległości od Ziemi. Wiadomo, że pełnia naszego naturalnego satelity wypadnie o godzinie 16:53, wówczas znajdzie się on w perygeum, czyli punkcie orbity położonym najbliżej naszej planety. Według danych NASA, w takim położeniu Księżyc wyda się obserwatorom do 14% większy i do 30% jaśniejszy niż w apogeum, czyli momencie, w którym jest najbardziej oddalony od Ziemi.

Superksiężyc 2019 – pełnia śnieżnego księżyca

Qaqwqwrqw

Druga pełnia Księżyca w 2019 roku określana jest mianem Snow Moon, czyli Pełni Śnieżnego Księżyca. Zjawisko będzie bardzo dobrze widoczne we wszystkich częściach Polski. Obserwatorzy chcący uzyskać najlepszy widok na Superksiężyc, powinni jednak poczekać do zachodu Słońca. Zdaniem astronomów zjawisko będzie wyjątkowe pod względem wizualnym i naprawdę warte zobaczenia.

Jak podaje NASA, termin Śnieżny Księżyc jest historyczną nazwą przypisywaną drugiej pełni księżyca w roku. Nadano ją ze względu na typowe dla tej pory roku, intensywne opady śniegu.

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw