Superbohaterki z Pakistanu zdobywają serca dzieci. Kruszą skostniały świat islamu
Do grona wpływowych, muzułmańskich bojowników i bojowniczek o "sprawiedliwość, pokój i edukację" dołączyła właśnie Pakistan Girl. Złośliwi mówią, że wszyscy pakistańscy superbohaterowie, niezależnie od płci, mają wąsy. To nie prawda. Jako pierwsza, przebojem na plac boju z uprzedzeniami, wdarła się Burka Avenger.
Sarah była zupełnie zwyczajną, pakistańską nastolatką do chwili, gdy zapadła w śpiączkę na skutek tajemniczego wybuchu w jej rodzinnej wiosce. Po przebudzeniu odkryła moce, które teraz wykorzystuje w konfrontacji ze skorumpowanymi urzędnikami i mężczyznami znęcającymi się nad kobietami. Sarah walczy ze złem w barwach swojego rodzinnego kraju, czyli w zielonym kostiumie z gwiazdą i półksiężycem.
Do sklepów w Pakistanie trafiła właśnie pierwsza seria komiksowych przygód Pakistan Girl. Jej twórca, Hassan Siddiqui powiedział agencji AFP, że w mediach jest za mało idolek i superbohaterek walczących z patologiami w konserwatywnym, zdominowanym przez mężczyzn społeczeństwie. Rysownik ma nadzieję, że Sarah, przeciwstawiająca się także morderstwom kobiet w obronie honoru rodziny, stanie się również wzorem dla młodych chłopców.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Sukces pierwszego wydania komiksów przekonał autora i wydawców do przygotowania wersji komiksu z w języku Urdu, która trafi do rzesz młodych ludzi w tym przeszło 200 milionowym kraju. Pakistan Girl ma nieść edukację tam gdzie 24 miliony dzieci, w tym prawie 13 milionów dziewczynek, nie ma szans na edukację.
Superbohaterowie z Pakistanu podbijają świat
Pakistan Girl, która publicznie pobiła mężczyznę znęcającego się nad kobietą i uratowała dziewczynkę porwaną dla okupu przez skorumpowanego policjanta, nie jest pierwszą superbohaterką w islamskim Pakistanie. Jej bezpośrednim wzorem był stworzony przez tego samego autora, początkowo wąsaty, Pakistan Man. Siddiqui podkreśla, że zadaniem bohatera walczącego ze złem jest nie tylko szerzenie oświaty, ale także poprawa wizerunku kraju w świecie. Jego komiksy trafiły do wielu bibliotek uniwersyteckich w USA, w tym na Harvard.
Sarah w zielonym kostiumie wkracza na scenę, na której do tej pory niepodzielnie panowała Burka Avenger. W życiu prywatnym Jiya jest nauczycielką w szkole dla dziewczynek, która, pod osłoną czarnej burki, zadaje złoczyńcom ciosy książkami i długopisami. Wielkim wrogiem superbohaterki jest zły Baba Bandook, który rekrutuje chłopców do swojej organizacji terroryzującej okolicę. Do tej pory powstały 52 odddzinki kreskówek o przygodach dzielnej, muzułmańskiej nauczycielki.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Cztery sezony Burka Avenger były nagradzane na całym świecie. Wyprodukowane w Urdu filmy zostały przetłumaczone na kilka języków i trafiły do Afganistanu, Indii i Indonezji. Dzięki temu Burka Avenger dociera do setek milionów muzułmańskich dzieci z przesłaniem łamiącym skostniałe struktury społeczne. W 2013 r. magazyn "Time" uznał ją nawet za jedną z najbardziej wpływowych postaci fikcyjnych na świecie. Zwolennicy serialu podkreślają, że Jiya bierze sprawy we własne ręce i, w odróżnieniu od bohaterek Disney’a, nie czeka na księcia na białym koniu, który ją uratuje.