PolskaSulmicki zastąpi Balcerowicza na stanowisku szefa NBP?

Sulmicki zastąpi Balcerowicza na stanowisku szefa NBP?

Prezydent Lech Kaczyński przesłał do Sejmu wniosek o powołanie profesora SGH Jana Sulmickiego na Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zastąpiłby na tym stanowisku Leszka Balcerowicza, którego kadencja kończy się 10 stycznia.

12.12.2006 | aktual.: 29.12.2006 14:44

Profesor Sulmicki był wieloletnim doradcą kolejnych prezesów NBP oraz wiceministrem w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych. W latach 90. był przedstawicielem Polski w Radzie Nadzorczej Banku Światowego w Waszyngtonie. Obecnie zasiada w radzie nadzorczej KGHM Polska Miedź.

Profesor Sulmicki jest wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej. Specjalizuje się w dziedzinie długookresowych zmian w gospodarce światowej, międzynarodowych finansów, integracji europejskiej i zarządzaniu przedsiębiorstwami.

Ustępujący szef Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz nie chciał komentować wiadomości o zgłoszonej przez prezydenta kandydarturze na swojego następcę. Kandydat z wykształcenia jest ekonomistą i pracował w administracji publicznej - to wszystko co powiedział Leszek Balcerowicz dziennikarzom, który wziął udział w spotkaniu wigilijnym z dziennikarzami.

Zaskoczenie wyborem prezydenta wyraził profesor Jan Winiecki. Przyznał jednocześnie, że Jan Sulmicki to dobry naukowiec, choć wskazał, że profesor Sulmicki specjalizuje się w innych dziedzinach ekonomii niż te, w które jest wpisana działalność banku centralnego. Profesor Winiecki zauważył jednak że prof. Sulmicki, jako ekonomista, jest znacznie lepszym kandydatem na stanowisko prezesa NBP, niż wiele innych osób, których nazwiska słyszał.

Wybór Jana Sulmickiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego to decyzja merytoryczna, nie polityczna. Taką opinię wyraził doradca ekonomiczny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Witold Orłowski.

Profesor SGH Jan Sulmicki jest kandydatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na urząd szefa NBP. Witold Orłowski powiedział, że jest to osoba z kwalifikacjami. Dodał, że przyjął z ulgą decyzję o wyborze Sulmickiego, gdyż podjęto ją we właściwy sposób. Nie spełniły się żadne obawy, że stanowisko prezesa NBP stanie się przedmiotem targów politycznych - podkreślił Witold Orłowski.

Również ekonomista, ekspert Parlamentu Europejskiego Alfred Bieć jest przekonany, że profesor Jan Sulmicki będzie dobrym prezesem NBP. Alfred Bieć określił profesora Sulmickiego jako człowieka zrównoważonego i spokojnego. Przypomniał, że Sulmicki dobrze współpracował z administracją państwową.

Alfred Bieć uważa, że rynki nie zareagują źle na osobę nowego szefa banku centralnego. Zauważył, że rynek może go mniej znać, jednak poznawszy go bliżej, zrozumie że nic złego nie może się stać pod jego kierownictwem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)