PolskaSukces akcesji do UE zależy od realizmu i elastyczności

Sukces akcesji do UE zależy od realizmu i elastyczności


Komisarz ds. rozszerzenia UE Guenter Verheugen, premier Litwy Algirdas Brazauskas, premier Węgier Peter Medgyessy, premier Leszek Miller, premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, szef Partii Europejskiej Socjalistów Robin Cook, premier Szwecji Goeran Persson, premier Czech Vladimir Szpidla i premier Rumunii Adrian Nastase
(PAP - Radek Pietruszka)
Premier Leszek Miller jest zdania, że zarówno państwa członkowskie Unii Europejskiej, jak i kraje kandydujące powinny wykazać się realizmem i elastycznością w końcówce negocjacji akcesyjnych.

Po warszawskim spotkaniu przedstawicieli rządów 10 krajów kandydujących do Unii polski premier podkreślił, że właśnie od tych czynników zależy końcowy sukces historycznego przedsięwzięcia, jakim jest rozszerzenie Unii.

Leszek Miller zaznaczył, że kraje kandydujące jednoczą siły, by wspólnym głosem wypowiedzieć się o najważniejszych kwestiach negocjacyjnych. "Solidarność powinna być podstawą rozszerzenia" - podkreślił premier, zaznaczając, że w tym kontekście omówiono znaczenie propozycji finansowych Unii dla narodowych budżetów po rozszerzeniu.

We wspólnym oświadczeniu przedstawiciele rządów uznali zgodnie, że obciążenia państw kandydujących do Unii Europejskiej nie powinny zagrozić ich stabilności makroekonomicznej. Ich zdaniem składki do unijnej kasy powinny być rozłożone w czasie, tak samo jak rozłożone jest dochodzenie do pełnych dopłat do rolnictwa.

Ponadto, według przedstawicieli 10 państw, ich wspólnym celem jest dążenie do poprawy warunków rolnictwa po rozszerzeniu, tak by rolnicy mieli równe warunki konkurowania na rynku unijnym.

Delegaci państw kandydackich we wspólnym oświadczeniu zgodzili się, że negocjacje powinny zakończyć się w grudniu, tak by przystąpić do Unii bez opóźnień i wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 22 czerwca 2004 r.

Przedstawiciele rządów 10 państw kandydujących dyskutowali w Warszawie o finansowych kwestiach rozszerzenia Wspólnoty. W spotkaniu w Warszawie wzięło udział 9 premierów z Polski, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Słowacji, Słowenii i Węgier. Cypr reprezentuje główny negocjator.(an)

unia europejskapremierwarszawa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)