Trwa ładowanie...

"Sueddeutsche Zeitung" o TVP. Mocne oskarżenie

Relacja TVP z niedawnego wystąpienia Donalda Tuska w Warszawie wzbudziła wiele kontrowersji. Korespondent niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że stacja prowadzi pod dyktando PiS "agitację" przeciwko opozycji.

Share
"Sueddeutsche Zeitung" o TVP. Mocne oskarżenie
Źródło: PAP, Fot: Ireneusz Sobieszczuk,Jan Bogacz
d39ppni

Florian Hassel określa Donalda Tuska mianem "prawdopodobnego przywódcy opozycji przeciwko narodowo-populistycznemu rządowi w Polsce". Szczegółowo analizuje telewizyjny materiał "Polacy nie chcą powrotu Tuska", zwracając uwagę na akcenty mające skompromitować polityka z powodu jego związków z kanclerz Angelą Merkel i Niemcami. Zwraca uwagę, że materiał "ozdobiono" zdjęciami Stalina i Hitlera.

"Tego rodzaju materiały zniesławiające polityków opozycji nie są niczym nadzwyczajnym w TVP - prawno-publicznej telewizji w Polsce" - ocenia Hassel. Jego zdaniem stacja cieszyła się dawniej prestiżem, ale od czasu przejęcia władzy i kontroli nad telewizją przez PiS pod koniec 2015 roku, jej wizerunek "mocno ucierpiał".

"Niezależna przedtem Krajowa Rada Radia i Telewizji została w sposób niezgodny z konstytucją obsadzona na nowo, a ponadto utworzona została, również z pogwałceniem konstytucji, Rada Mediów Narodowych. Szefem TVP został człowiek PiS Jacek Kurski, bliski poplecznik Jarosława Kaczyńskiego, faktycznego szefa rządu w Polsce" - czytamy w "SZ". "Politycy rządowi są wychwalani, opozycja atakowana, zgodnie z zasadami propagandy" - ocenia Hassel.

Zobacz także: Burza po materiale "Wiadomości" o Tusku. Tomczyk nie zostawia suchej nitki na TVP

Po ostatniej kampanii przeciwko Tuskowi były dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Andrzej Krajewski wezwał Komisję Europejską do podjęcia działań. Zdaniem wiceszefa KE Transa Timmermansa, przejęcie przez polski rząd kontroli nad publiczną telewizją narusza trzy punkty w unijnych traktatach i dyrektywach.

d39ppni

Dotychczas Unia nie podjęła jednak przeciwko Polsce żadnych działań - stwierdza na zakończenie Hassel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39ppni

Podziel się opinią

Share
d39ppni
d39ppni
Więcej tematów