Trwa ładowanie...
d3myra5
08-07-2005 20:20

Substancje z ananasa mogą pomóc w walce z rakiem

Dwie substancje z ananasa mogą mieć silne
działanie przeciwnowotworowe - odkryli naukowcy australijscy. Ich
odkrycie - jak twierdzą - może pomóc w opracowaniu nowego leku
pomocnego w terapii różnych rodzajów raka.

d3myra5
d3myra5

Prace naukowców z Instytutu Badań Medycznych w Queensland (QIMR) dotyczyły bromelainy - ekstraktu pochodzącego ze zmiażdżonej łodygi ananasa (używanego m.in. do zmiękczania mięsa, rozjaśniania piwa czy farbowania skóry)
. Bromelaina zawiera wiele białek pełniących funkcje enzymów.

Badacze zaobserwowali, że jeden ze składników bromelainy, nazywany w skrócie CCZ, pobudza system odpornościowy człowieka do niszczenia komórek rakowych, podczas gdy drugi - CCS - blokuje białko zwane Ras, które jest zmutowane w 30% różnego typu nowotworów.

Biorący udział w badaniach Tracey Mynott powiedział, że jego ekipa zamierza dokładnie zbadać mechanizm działania obydwu cząsteczek.

"Badając skład bromelainy trafiliśmy na białka CCS oraz CCZ i odkryliśmy, że mogą one hamować rozwój wielu nowotworów złośliwych w tym raka piersi, płuc, jelita grubego, jajników i skóry" - napisał w komunikacie Mynott.

Obecnie rozpoczęto 2-letnie badania, które pomogą ocenić bezpieczeństwo stosowania nowej terapii dla ludzi oraz ustalić sposoby pozyskiwania wyciągu z ananasa z pewnych i bezpiecznych źródeł. Jeśli ich wynik będzie pomyślny, naukowcy zaczną zabiegać o rozpoczęcie testów klinicznych na pacjentach.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj