Trwa ładowanie...
rząd

Stworzyli z Hezbollahem rząd jedności narodowej

Jak podaje arabska telewizja Al Arabiya libański premier Saad al-Hariri uformował nowy rząd jedności narodowej tym samym kończąc okres czteromiesięcznych przepychanek politycznych. W skład rządu weszło dwóch polityków Hezbollahu.

Share
Stworzyli z Hezbollahem rząd jedności narodowej
Źródło: AFP
d2lwtmf

- W końcu narodził się rząd jedności narodowej - powiedział Hariri ogłaszając powstanie nowego gabinetu. Libański premier wyraził nadzieję, iż zakończenie okresu sporów, którego ukoronowaniem było powołanie rządu, otworzy nowy rozdział w historii kraju.

W skład nowego rządu weszło 15. polityków z koalicji premiera Haririego Sojusz 14 marca, 10. członków opozycji oraz 5. polityków nominowanych przez prezydenta Suleimana. Członkowie Hezbollahu znaleźli się w rządzie z nadania opozycji.

d2lwtmf

Swoje zadowolenie z powołania nowego libańskiego rządu wyraził m.in. minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner, który stwierdził iż było to niezbędne dla zwiększenia bezpieczeństwa i ustabilizowania sytuacji w kraju.

Hariri, który cieszy się poparciem Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej, został desygnowany na premiera po zwycięstwie jego antysyryjskiej koalicji w wyborach parlamentarnych w czerwcu br. Sojusz 14 marca zdobył 71 miejsc w 128-osobowym parlamencie. Koalicja Hezbollahu wraz z chrześcijańską partią Amal - 57 miejsc.

d2lwtmf

Podziel się opinią

Share
d2lwtmf
d2lwtmf
Więcej tematów