Studenci debatują o wprowadzeniu euro w Polsce
Studenci postanowili przejąć od polityków inicjatywę w kwestii terminu i warunków przyjęcia w Polsce waluty euro. We wszystkich polskich województwach odbędzie się kilkadziesiąt debat na temat plusów i minusów przyjęcia wspólnej europejskiej waluty.
25.04.2009 | aktual.: 25.04.2009 07:47
Bartek Banaszak z Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej powiedział, że w środowisku studenckim potrzebne są debaty publiczne nie tylko związane ze szkolnictwem wyższym. Jego zdaniem, kwestia wprowadzenia euro jest bardzo ważnym tematem społecznym i studenci powinni na ten temat rozmawiać. Organizatorzy zapewniają, że debaty będą bezstronne i wyłącznie argumenty różnorodnych rozmówców mają pomóc studenckiej braci wyrobić sobie pogląd w tej sprawie.
Bartek Banaszak podkreśla, że obiektywizm debat mają zapewnić eksperci i nauczyciele akademiccy, którzy mają różne poglądy na temat zasadności i terminu wprowadzenia w Polsce europejskiej waluty. W jego opinii, studenci spierają się, na jakich warunkach przystępować do euro i czy przeprowadzić w tej sprawie referendum.
Sławomir Sokołowski z Fundacji "Universitatis Varsoviensis", która sprawuje pieczę nad kampanią, przekonuje, że kwestia przystąpienia do unii monetarnej jest jednym z najważniejszych obecnie wyzwań dla Polski. Sokołowski powiedział, że bez debat z udziałem studentów, nie będzie się rodzić kultura polityczna, a obywatele nie będą w pełni świadomie uczestniczyli w życiu naszego kraju.
Pierwsza debata odbędzie się w poniedziałek (27.04) o godzinie 17.00 na Uniwersytecie Warszawskim. Organizują ją między innymi Niezależne Zrzeszenie Studentów, Parlament Studentów RP oraz Fundacja "Universitatis Varsoviensis".
Studentów wsparł Narodowy Bank Polski - nie tylko merytorycznie, ale także finansowo. Na organizację debat studenckich NBP przekazał 250 tysięcy złotych.