Trwa ładowanie...
16-12-2014 15:29

Studenci AGH dostali nowe laboratorium. Będą badać energię słoneczną

W ubiegłą niedzielę krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza wraz z przedstawicielami RWE Polska i RWE Retail otworzyła nowe stanowisko dydaktyczno-naukowe "RWE AGH Solar Lab". Studenci będą teraz mogli badać jakość pozyskiwanej energii słonecznej w zależności od warunków atmosferycznych.

Studenci AGH dostali nowe laboratorium. Będą badać energię słonecznąŹródło: Facebook.com/AGH.Krakow
d2p7fos
d2p7fos

Spółki z Grupy RWE współpracują z Akademią Górniczo-Hutniczą już od prawie 10 lat - w 2005 roku rozpoczęła się ich wzajemna wymiana doświadczeń w zakresie górnictwa węgla brunatnego, techniki energetycznej i energetyki. Ponadto koncern oferuje studentom programy praktyk (także dla absolwentów AGH) oraz stypendia dla najlepszych.

- Od czterech lat nasz wydział ściśle współpracuje ze spółkami grupy RWE. Mamy nadzieję, że współpraca ta nadal będzie rozwijana, bo już pojawiają się nowe projekty, nowe zagadnienia dotyczące magazynowania energii - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Wojciech Suwała, dziekan Wydziału Energetyki i Paliw. - My jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy. Stwarza nam możliwości prowadzenia zajęć dydaktycznych i robienia badań takich, których własnymi siłami nie bylibyśmy w stanie zbudować - dodaje.

Od 2010 roku obie jednostki rozpoczęły jeszcze ściślejszą współpracę - przygotowany został wspólny program edukacyjny i programy badawcze. W wyniku współpracy grupa najlepszych absolwentów AGH pracuje dzisiaj w spółkach grupy RWE. Spółka wsparła też studentów i młodych naukowców poprzez ufundowanie innowacyjnego laboratorium pomiaru światła. Najnowszym efektem współpracy jest stanowisko naukowe "RWE AGH Solar LAB".

- Mamy trzy typy ognisk fotowoltaicznych, dzięki czemu możemy sprawdzić jak się zmienia ilość energii w zależności od natężenia słońca, ale też jak różne ogniwa fotowoltaiczne zachowują się w tych warunkach, niezbyt sprzyjających wykorzystaniu energii słonecznej - tłumaczy prof. Suwała. - Badania będą służyły także firmie RWE, która planuje nieco zmienić swój profil i świadczyć usługi instalacji urządzeń fotowoltaicznych u klientów prosumenckich - dodaje.

d2p7fos

Instalacja została zamontowana na dachu budynku wydziału, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne. Składa się na nią 40 paneli fotowoltaicznych. W laboratorium znajdują się także różne ciekawe urządzenia, np. magazyn energii w postaci baterii akumulatorów czy stacje ładowania samochodów, rowerów i innych urządzeń elektrycznych. Stanowisko dydaktyczne jest dostępne jest dla studentów wykonujących pomiary niezbędne dla realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac magisterskich lub doktorskich.

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj