Trwa ładowanie...
dexb7bz

Studenci AGH dostali nowe laboratorium. Będą badać energię słoneczną

W ubiegłą niedzielę krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza wraz z przedstawicielami RWE Polska i RWE Retail otworzyła nowe stanowisko dydaktyczno-naukowe "RWE AGH Solar Lab". Studenci będą teraz mogli badać jakość pozyskiwanej energii słonecznej w zależności od warunków atmosferycznych.
Share
Studenci AGH dostali nowe laboratorium. Będą badać energię słoneczną
Źródło: Facebook.com/AGH.Krakow
dexb7bz

Spółki z Grupy RWE współpracują z Akademią Górniczo-Hutniczą już od prawie 10 lat - w 2005 roku rozpoczęła się ich wzajemna wymiana doświadczeń w zakresie górnictwa węgla brunatnego, techniki energetycznej i energetyki. Ponadto koncern oferuje studentom programy praktyk (także dla absolwentów AGH) oraz stypendia dla najlepszych.

- Od czterech lat nasz wydział ściśle współpracuje ze spółkami grupy RWE. Mamy nadzieję, że współpraca ta nadal będzie rozwijana, bo już pojawiają się nowe projekty, nowe zagadnienia dotyczące magazynowania energii - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Wojciech Suwała, dziekan Wydziału Energetyki i Paliw. - My jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy. Stwarza nam możliwości prowadzenia zajęć dydaktycznych i robienia badań takich, których własnymi siłami nie bylibyśmy w stanie zbudować - dodaje.

Od 2010 roku obie jednostki rozpoczęły jeszcze ściślejszą współpracę - przygotowany został wspólny program edukacyjny i programy badawcze. W wyniku współpracy grupa najlepszych absolwentów AGH pracuje dzisiaj w spółkach grupy RWE. Spółka wsparła też studentów i młodych naukowców poprzez ufundowanie innowacyjnego laboratorium pomiaru światła. Najnowszym efektem współpracy jest stanowisko naukowe "RWE AGH Solar LAB".

dexb7bz

- Mamy trzy typy ognisk fotowoltaicznych, dzięki czemu możemy sprawdzić jak się zmienia ilość energii w zależności od natężenia słońca, ale też jak różne ogniwa fotowoltaiczne zachowują się w tych warunkach, niezbyt sprzyjających wykorzystaniu energii słonecznej - tłumaczy prof. Suwała. - Badania będą służyły także firmie RWE, która planuje nieco zmienić swój profil i świadczyć usługi instalacji urządzeń fotowoltaicznych u klientów prosumenckich - dodaje.

Instalacja została zamontowana na dachu budynku wydziału, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne. Składa się na nią 40 paneli fotowoltaicznych. W laboratorium znajdują się także różne ciekawe urządzenia, np. magazyn energii w postaci baterii akumulatorów czy stacje ładowania samochodów, rowerów i innych urządzeń elektrycznych. Stanowisko dydaktyczne jest dostępne jest dla studentów wykonujących pomiary niezbędne dla realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac magisterskich lub doktorskich.

dexb7bz

Podziel się opinią

Share
dexb7bz
dexb7bz
Więcej tematów