WP
WP
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Strzelanina w Baton Rouge. "Padło 10-12 strzałów". Nie żyje trzech policjantów

• Trzej policjanci zostali zastrzeleni w Baton Rouge w USA
• Na początku lipca policjant zastrzelił tu czarnoskórego sprzedawcę
• Z informacji biura szeryfa wynika, że jeden ze sprawców został "zneutralizowany"
• Trwa obława na kolejne dwie osoby
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Policjanci zostali zastrzeleni w Baton Rouge w amerykańskim stanie Luizjana, gdzie na początku lipca policjant podczas próby zatrzymania zabił czarnoskórego sprzedawcę, co wywołało falę protestów - podały lokalne media. Nie wiadomo jeszcze, czy dzisiejsze zajście ma jakiś związek z tamtą sprawą i czy jest odwetem.

Trzech policjantów nie żyje. Rzecznik miejscowej policji Don Coppola powiedział lokalnej telewizji WAFB9, że "w wielu funkcjonariuszy zostało postrzelonych", a okoliczności tego wydarzenia są niejasne.

WP

Do strzelaniny doszło w pobliżu siedziby policji w mieście. Mieszkający w pobliżu świadek, którego cytuje "New York Times", powiedział, że słyszał 10-12 strzałów. Zamknięto okoliczne drogi.

Inny ze świadków opowiadał w lokalnym radiu, że widział na czarno ubranego mężczyznę z zakrytą twarzą, który strzelał na oślep do policjantów.

Jeden z domniemanych sprawców został zabity przez funkcjonariuszy, trwają poszukiwania dwóch pozostałych - poinformowała rzeczniczka biura szeryfa Casey Rayborn Hicks. Ranni policjanci zostali przewiezieni do szpitala.

Do strzelaniny doszło niecałą milę (1,6 km) od głównej siedziby policji w Baton Rouge, które w ostatnich tygodniach stało się sceną napięć na tle rasowym między społecznością afroamerykańską a policją. Po zabiciu 5 lipca 37-letniego Altona Sterlinga przez białych policjantów doszło w mieście do licznych burzliwych demonstracji przeciwko przemocy ze strony policji. Miały one miejsce także podczas weekendu, kiedy to setki osób zebrały się przed siedzibą policji.

WP

W ciągu ostatnich trzech dni w Baton Rouge, które jest stolicą Luizjany, zatrzymano w sumie 200 demonstrantów.

Napięcie wzrosło, gdy dzień po zabiciu Sterlinga policjanci zastrzelili czarnoskórego mężczyznę w stanie Minnesota, co jego partnerka zarejestrowała w 10-minutowym nagraniu wideo, pokazanym na żywo na Facebooku i umieszczonym wkrótce potem na YouTube. Kolejnego dnia w Dallas w Teksasie czarnoskóry snajper, były żołnierz, otworzył ogień do policjantów, zabijając pięciu z nich.

W Stanach Zjednoczonych groźby wobec stróżów prawa pojawiają się przede wszystkim w mediach społecznościowych. Nie brakuje też telefonów z pogróżkami. W związku z tym wiele komisariatów podniosło poziom zagrożenia. W innych podjęto decyzję, że policjanci nie mogą wyjeżdżać na patrole w pojedynkę.

Polub WP Wiadomości
WP
WP