Trwa ładowanie...
d9kkcg4
plagiat

Strona internetowa postrachem dla plagiatorów?

Akademia Ekonomiczna w Katowicach rozpoczęła
współpracę z serwisem plagiat.pl. Umożliwia on zweryfikowanie, czy
dana praca dyplomowa składana na uczelni nie została zbytnio
"zapożyczona" z innych opracowań.

Share
d9kkcg4

O nawiązaniu współpracy z serwisem antyplagiatowym poinformował rzecznik katowickiej AE Marcin Baron. Władze uczelni uzasadniają to chęcią doskonalenia jakości kształcenia.

Plagiat.pl to system, służący do porównywania tekstów i umożliwiający kontrolę dokumentów pod względem ich podobieństwa do tekstów znajdujących się w bazie danych systemu oraz w zasobach internetu.

Prorektor ds. edukacji Akademii Ekonomicznej w Katowicach prof. Robert Tomanek powiedział, że elektroniczną kontrolę samodzielności przygotowania pracy uczelnia traktuje jako "istotne narzędzie w procesie doskonalenia jakości kształcenia".

- Praca dyplomowa przygotowywana w Akademii Ekonomicznej w Katowicach musi być twórcza i samodzielna. Ma potwierdzić zdolność absolwenta do sprostania wyzwaniom współczesnej gospodarki oraz nabycie umiejętności w zakresie przygotowywania analiz i opracowań ekonomicznych - zaznaczył prof. Tomanek.

d9kkcg4

Jak dodał, prace dyplomowe będą sprawdzane pod kątem udziału zapożyczeń w pracy oraz poprawności korzystania z obcego dorobku. - Mam nadzieję, że ułatwi to pracę promotorom, którzy przecież zawsze byli i będą najważniejsi w całym procesie przygotowania pracy, bo to oni na bieżąco poznają postępy studenta i wspierają go w przygotowaniu pracy - podsumował prorektor.

Władze Akademii wybrały plagiat.pl ze względu na uzyskane przez firmę referencje oraz doświadczenia w sprawdzaniu samodzielności przygotowania prac dyplomowych w innych polskich uczelniach. Ten powstały w 2002 roku internetowy system antyplagiatowy jest informatycznym narzędziem ułatwiającym uczelniom skuteczną ochronę oryginalności prac dyplomowych.

System ma w założeniu chronić oryginalność wszystkich powstających w Polsce prac dyplomowych oraz innych tekstów, które uczelnie zdecydują się wprowadzić do bazy, a więc np. prac seminaryjnych i rocznych, artykułów naukowych, czy doktoratów i habilitacji. Plagiat.pl samodzielnie nie wykrywa plagiatów. Zadaniem serwisu jest dostarczenie informacji o rozmiarach i źródłach zapożyczeń tak, aby promotor po analizie teksu podjął decyzję co do dalszych jego losów.

d9kkcg4

Podziel się opinią

Share
d9kkcg4
d9kkcg4
Więcej tematów