Trwa ładowanie...
d31dmau

Strajk nauczycieli. Szef MEN skomentował plany ZNP

15 października nauczyciele zaczynają strajk włoski. - Strajku tak rozumianego, jak wiosną tego roku, słychać i widać nie będzie. Zawsze było tak, że część nauczycieli wychodziła poza swoje obowiązki, a część nie i strajk pewnie nadal na tym ma polegać - ocenił szef MEN Dariusz Piontkowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk nauczycieli ma rozpocząć się 15 października
Strajk nauczycieli ma rozpocząć się 15 października (East News)
d31dmau

Strajk nauczycieli 2019. Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz ogłosił w środę, że pedagodzy od 15 października rozpoczynają akcję protestacyjną. Można ją określić jako tzw. strajk włoski.

- To jest sygnał, że nauczyciele uważają, że wciąż należy coś więcej zrobić w prawie oświatowym, w szkole - stwierdził w rozmowie z Robertem Mazurkiem Dariusz Piontkowski. Zapewnił, że minimalne wynagrodzenia nauczycieli jest stale podnoszone, ale możliwości budżetu są ograniczone, a nauczyciele nie są jedyną grupą zawodową.

Robert Mazurek wytknął ministrowi, że nauczyciele zarabiają niewiele więcej niż osoby z pensją minimalną. Wyliczył, że stażysta w szkole będzie zarabiał jedynie 150 zł więcej od pani, która sprząta w szkole. Pensja nauczyciela etatowego będzie natomiast większa od minimalnej o 260 zł. Piontkowski powiedział, że rząd podwyższa minimalne wynagrodzenia nauczycieli.

d31dmau

Oceniając formę strajku nauczycieli, szef MEN: "Ja pamiętam ze swojej praktyki szkolnej, że część nauczycieli wykonywała nawet te obowiązki, które do nich nie należały, bo np. chcieli pomóc pani Basi w inwentaryzacji, o której pan Broniarz mówi, która odbywa raz na ileś tam lat, część nauczycieli jeździła na wycieczki, część nie - i, widzę, ten protest będzie nadal na tym polegał".

Strajk nauczycieli 2019. Jak będzie wyglądał?

- Nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego. Nie będziemy wykonywali tego, co stało się niepisaną normą, np. pełnienie opieki podczas wycieczek szkolnych czy zielonych szkół, podczas których nauczyciel odpowiada przez 24 godziny za ucznia - zapowiedział przewodniczący ZNP.

Sławomir Broniarz dodał, że protest rozpocznie się 15 października. - Nie chcemy tego robić w przededniu wyborów, mamy w pamięci, co działo się negatywnego wobec naszego środowiska, cały hejt i pomówienia. Dlatego zrobimy to tuż po wyborach - wyjaśnił.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31dmau

Podziel się opinią

Share

d31dmau

d31dmau
Więcej tematów