Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli 2019. Szef CKE: nie można zmienić terminu egzaminów

Trwa strajk nauczycieli w polskich szkołach. To największy protest tego środowiska od 25 lat. Tylko "Solidarność" dogadała się z rządem. Brak porozumienia z ZNP i Forum ZZ. Przez cały dzień będziemy relacjonować dla was na żywo najważniejsze informacje. Nasi reporterzy są w kilku miastach Polski.

Strajk nauczycieli 2019. Szef CKE: nie można zmienić terminu egzaminówŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d43bczl
d43bczl
Trwa łączenie
20:32, 08.04.2019

- Pożar mamy tu i teraz. Skoro się pali, to nie będziemy dyskutować o koncepcji organizacyjnej straży pożarnej, tylko gasimy ten pożar. My mówimy, że większym problemem aniżeli to, co mówi pani premier, jest zła konstrukcja systemu wynagradzania nauczycieli. O tym jesteśmy gotowi dyskutować godzinę po zakończeniu rozmów na temat wzrostu płac - mówił Sławomir Broniarz w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

21
20:22, 08.04.2019

"Jestem emerytowanym nauczycielem dyplomowanym (byłam dyrektorem dużej szkoły) i z przerażeniem obserwuję beztroskę, butę i arogancję rządu. Przepracowałam 40 lat w oświacie, przeżyłam 2 strajki, ale protestu o takich rozmiarach nigdy nie było. Patrząc na to co "położył rząd na stole", to półprawdy i mrzonki. Pokazywanie uśrednionych wynagrodzeń jest niewłaściwe. Wlicza się do niego wszystkie możliwe dodatki wynikające z Kodeksu pracy i Karty Nauczyciela. Nie każdy nauczyciel otrzymuje dodatek: dyrektorski, wiejski, za wychowawstwo, opiekuńczy /w szkołach specjalnych/, opiekuna stażu. Nie każdego roku nauczyciel otrzymuje nagrody /dyrektora, prezydenta/burmistrza, czy ministra oraz odprawy. A przecież to wlicza się do uśrednionego wynagrodzenia. Związki Zawodowe zabiegają o podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego, określanego przez MEN stosownym rozporządzeniem. Pragnę również zwrócić uwagę na rolę minister Zalewskiej w negocjacjach. Schowana, wycofana, bezgłośna. Nawet podczas podpisywania porozumienia z "Solidarnością" wyprzedziła ją minister Rafalska. Wychowuję wnuczkę, która kończy gimnazjum. Przed nią czas egzaminów. Rozumiem zatem niepewność i obawy rodziców. Ale to jedyny czas dla nauczycieli na wyartykułowanie swojego niezadowolenia. Strajk w okresie wakacji nie wymusiłby na rządzących refleksji i pochylenia się nad problemem. Nauczyciele mogliby strajkować nawet dwa miesiące. Jeśli dla rządzących ważniejsze są krowy i świnie, niech ten strajk trwa, i trwa, i trwa" - napisała jedna z czytelniczek WP.

46
Żółty Zając

Ó

Pomarańczowy Zając

Sami są sobie winni. Tworzą roszczeniowe społeczeństwo. Dajemy wszystkim albo nikomu. Proste. Nie można kupować sobie tylko ciemnogrodu a resztę olać. Mam nadzieje że za nauczycielami pójdą inni i...

Fiołkowy Kangur

Jeżeli Państwo uważacie, że nauczyciel ma słodko, kolorowo, dużo wolnego to pozwalniajcie się ze swoich biedronek, stonek, korpo i zostańcie nauczycielami napelen etat :)

Wszystkie komentarze (46)
20:14, 08.04.2019

- Nie pierwszy raz premier Szydło ogłasza sukces,  którego nie ma. PiS podpisał porozumienie z PiS-em i pani Szydło się tym chwaliła wczoraj, bo człowiek, który stoi na czele tego związku jest radnym z PiS - skomentowała porozumienie rządu z "Solidarnością" była premier Ewa Kopacz.

8
20:12, 08.04.2019

A jednak...

7
20:00, 08.04.2019

-  Czekamy na opinię prawną czy strajk można uznać za sytuację losową, bo ustawa jasno stanowi o tym, że do egzaminu w czerwcu może przystąpić taki uczeń, który nie przystąpił do egzaminu w kwietniu z powodów zdrowotnych bądź losowych. Musimy mieć pewność, że wszystko jest zgodne z prawem, żeby nikomu nie przyszło do głowy podważać wyników egzaminów - wyjaśnił szef CKE.

13
Orzechowy Lew

Nie odbędą się matury! Najpóźniej 24 kwietnia muszą odbyć się Rady Klasyfikacyjne dotyczące ostatnich klas liceów, techników. W tych radach MUSI UCZESTNICZYĆ co najmniej 1/2 wszystkich nauczycieli,...

Seledynowy Słoń

Jak można uznać za sytuację losową coś, co było ogłoszone z miesiecznym wyprzedzeniem???

Ruda Rozgwiazda

Pomijając zasadność roszczeń to rządzący strzelili sobie gola zanim mecz się rozpoczął. Rozdawnictwo na wielką skalę musiało do tego doprowadzić. Jest wiele grup zawodowych, które czują się...

Wszystkie komentarze (13)
19:59, 08.04.2019

- Nie ma możliwości wyznaczenia nowego terminu egzaminów gimnazjalnych - powiedział w poniedziałek w TVP INFO Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wyjaśnił, że ustawa o systemie oświaty bardzo jasno określa, że egzamin główny jest przeprowadzany w kwietniu, egzamin w terminie dodatkowym jest przeprowadzany w czerwcu. -  Mamy terminy główne: 10-12 egzamin gimnazjalny, 15-17 egzamin ósmoklasisty i termin dodatkowy dla obu egzaminów: 3,4,5 czerwca - dodał.

8
19:49, 08.04.2019

- Nic mi nie wiadomo, żeby minister Zalewska miała czasowy zakaz wypowiadania się, robi to co do niej należy. Nie ma chyba nic złego w tym, że premier Szydło prowadziła niedzielne negocjacje - powiedział w "Wydarzeniach i Opiniach" Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Odniósł się w ten sposób do nieoficjalnej informacji RMF FM na temat "czasowego zakazu wypowiadania się" dla na temat sytuacji w oświacie dla szefowej MEN.

5
19:37, 08.04.2019

Senator Marek Borowski o strajku nauczycieli:  rząd i politycy PiS przyznają, że podwyżki się należą, tylko, że pieniędzy nie ma. Ale jak nie ma, kiedy ponad 40 miliardów skierowano na różne programy. 

13
19:36, 08.04.2019


33
Brzoskwiniowa Wiewiórka

Nauczyciel nie jest pisowi w szkole potrzebny, wystarczy przyparafialna sprzątaczka

Brzoskwiniowa Wiewiórka

Krowom i świniom bliższe krowy i świnie, a nie nauczyciele - nic dziwnego

Wiśniowy Koń

Za duże wymagania.... A...😭

Wszystkie komentarze (33)
19:33, 08.04.2019

- Chciałbym uspokoić rodziców i uczniów i zapewnić, że to co robimy, robimy w interesie uczniów, jakości kształcenia i wychowania - zapewniał w "Faktach po Faktach w TVN24 Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. -  To nie jest tylko strajk o pieniądzie. To jest strajk przeciwko temu wszystkiemu, co się w polskiej szkole dzieje, tej deformie - tłumaczył.

3
19:03, 08.04.2019

Prezydent Andrzej Duda apeluje do nauczycieli.

157
Rudy Rekin

polecam Dzień świra, od komuny nic się nie zmieniło

Piwny Lew

POWOŁAC KROWY DO KOMISJI

Precz z podwyżkami dla nauczycieli

Trzeba brać korepetycje bo nauczyciel nic nie uczy !!!

Wszystkie komentarze (157)
18:49, 08.04.2019

Nie wszyscy rodzice solidaryzują się ze strajkiem nauczycieli. "Dziś rozmawiałem z przedstawicielem kancelarii prawniczej w sprawie przygotowania pozwu wobec Broniarza w wypadku nieprzystąpienia mojego syna do egzaminu maturalnego w wyniku strajku. Będę żądał odszkodowania od niego jako osoby prywatnej. Każdy rodzic tak powinien zrobić" - poinformował na Twitterze mieszkaniec Katowic. Do przykrego incydentu doszło także w jednej z wrocławskich szkół. Jeden z rodziców zwyzywał protestujących nauczycieli. Ponieważ był bardzo agresywny wezwano policję. Na szczęście mężczyzna ochłonął na widok funkcjonariuszy.

83
18:44, 08.04.2019

Strajk nauczycieli 2019. W Toruniu do strajku  przystąpiło 1919 nauczycieli  i 226 pracowników niepedagogicznych - łącznie 2145 osób, czyli 66,5 proc. wszystkich obecnych w placówkach. Dodatkowo  248 nauczycieli i 54 pracowników obsługi i administracji przebywa w tej chwili na zwolnieniu lekarskim. 

5
18:17, 08.04.2019

- Usiądźmy do stołu i rozpocznijmy rozmowy. Dzieci i tak się stresują egzaminami. Apelujemy: wróćcie do dzieci, zawieście strajk, niech egzaminy odbędą się w sposób niezakłócony. Wierzymy, że nauczyciele nie zostawią dzieci w tym kluczowym momencie, bo do tych egzaminów dzieci przygotowywali latami – mówił w radiowej Trójce szef KPRM Michał Dworczyk.

75
Kot

Dajcie konkretna oferte to napewno nie zostawia.

Fioletowy Lew

Nie odpuszczajcie teraz, bo będą wami pomiatac jeszcze bardziej

Kocham Prezesa

Latami? Do egzaminu osmoklasisty latami? Co za brednie. Prymitywna propaganda.

Wszystkie komentarze (75)
18:15, 08.04.2019

We wtorek o godz. 12 przed budynkiem resortu edukacji przy al. Szucha w Warszawie ma odbyć się demonstracja młodzieży popierającej strajk nauczycieli. Jej organizatorem jest organizacja młodzieżowa Strajk Uczniowski. Na stronie wydarzenia na Facebooku udział w manifestacji zapowiedziało 19 tys. osób. ponad 140 tys. jest nią zainteresowanych.

10
18:07, 08.04.2019

- Nie ma możliwości, by zmusić nauczycieli, żeby nagle na dwie godziny przestali być strajkującymi, więc sprawa egzaminu jest niepewna. Rozporządzenie jego przeprowadzenia ma też wady prawne, które wskazuje również Adam Bodnar. Rodzice będą mieli tytuł do zaskarżenia egzaminu ze względu na błędy proceduralne - mówił Sławomir Broniarz, szef ZNP, na antenie TOK FM.

7
17:54, 08.04.2019

Jestem całym sercem z wami kochani nauczyciele - zapewniła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która wizytowała w poniedziałek jedną ze strajkujących szkół. - Sytuacja jest trudna dla każdego: dla was, miasta i rodziców. Niestety, nie wiem, jak będzie dalej. Dlatego proszę was o zrozumienie. Pamiętajcie, że jeśli to samorządy będą musiały sfinansować podwyżki, to wy - jako podatnicy - też je zapłacicie. Są pieniądze na przysłowiowe krowy i kaczki, a rząd nie chce pomóc nauczycielom. Mam nadzieję, że wywalczycie swoje. Tu chodzi o waszą godność. Godność waszego zawodu - dodała.

84
Burgundowa Kozica

Zamilcz!

Spiżowy Słoń

Pani Prezydent nie obrażaj rolników. Wybrali Cię dlatego, że ze współczucia dla legalnie i demokratycznie wybranego poprzednika. Ty jesteś przypadkiem

Niebieski Jeż

"Pamiętajcie, że jeśli to samorządy będą musiały sfinansować podwyżki, to wy - jako podatnicy - też je zapłacicie." A jak sfinansuje rząd to podatnicy nie zapłacą? Rządowe pieniądze już nie są z...

Wszystkie komentarze (84)
17:46, 08.04.2019


4
17:25, 08.04.2019

- Cały czas wierzę, że egzaminy sie odbędą - stwierdzila w TVP Info rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. - Wiem, że nauczyciele są za swoimi wychowankami i pomogą, aby dzieci bezpiecznie przez ten ważny dla nich czas przeszły. Stąd nasza prośba, by nauczyciele na czas egzaminów protest zawiesili i umożliwili w spokoju napisanie ich. A dorośli mogą mieć różne opinie, mogą się nie zgadzać, ale my dorośli potrafimy rozwiązywać problemy przy stole, nie angażując w to dzieci. Jeszcze raz wielka prośba o to, by pomóc dzieciom bezpiecznie zdać egzaminy - zaapelowała.

54
Mahoniowa Kozica

Niech lepiej nie pajacuje, Dlaczego wcześniej nie pomogli nauczycielom?

Marchewkowy Kangur

Absolutnie się nie poddawajcie!!! Tyklko gdy rząd zapewni godną podwyżkę wynagrodzenia.

Osa66

Beblu, beblu, beblu. Tyle ten rząd potrafi.

Wszystkie komentarze (54)
17:21, 08.04.2019

- Nigdy dotąd, w 30-letnim okresie transformacji, nie było strajku na taką skalę, jak w dniu dzisiejszym. Nigdy dotąd frustracja nauczycieli nie osiągnęła takiego poziomu. Nigdy dotąd determinacja nauczycieli i pracowników oświaty nie była tak zdecydowana - powiedziała na konferencji w Leśznie była minister edukacji, europosłanka SLD Krystyna Łybacka. -  To nie strajk Sławomira Broniarza - to jest strajk nauczycieli. I to nie tylko nauczycieli zrzeszonych w ZNP, ale także nauczycieli "Solidarności". Chcemy zaapelować do rządu, aby czym prędzej spróbował siąść do rozmów i zgasić ten ogromny pożar - dodała.

17
17:15, 08.04.2019

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska ma czasowy zakaz wypowiadania się o sytuacji w oświacie - ustalil nieoficjalnie reporter RMF FM. Ma to być świadoma, polityczna decyzja premiera i jego współpracowników od wizerunku.

21
16:47, 08.04.2019

Strajk nauczycieli 2019. 85
Fioletowa Rozgwiazda

Ale trzeba miec zrypany czerep by coś takiego wymyślic

Cytrynowy Pancernik

A Waszczykowski chce prowadzić lekcje historii ..Chyba na San Escobar . Dzieci się dowiedzą że Kaczyński sam obalił komunizm i wygonił Sowietów z Polski a jego brat poległ w zamachu ..:))

Fiołkowa Ośmiornica

panie S.J. czas zmienić LEKARZA :)))

Wszystkie komentarze (85)
16:44, 08.04.2019

W Łodzi jak informuje Onet  strajkują wszystkie podstawówki i szkoły ponadgimnazjalne, 31 z 37 gimnazjów oraz 124 ze 140 istniejących przedszkoli.

13
16:42, 08.04.2019

Według danych z godziny 14.00 w strajku brało udział 85 proc. nauczycieli radomskich szkół podstawowych i 13 proc. pracowników administracji oraz obsługi. Strajkowało także  80 proc. nauczycieli i 21 proc. pracowników administracji i obsługi liceów ogólnokształcących oraz zespołów szkół plastycznych i muzycznych. Lekcji nie prowadziło również  81 proc. nauczycieli radomskich szkół zawodowych. 

3
16:39, 08.04.2019

Wszystkie szkoły podstawowe, 96 proc. szkół ponadgimnazjalnych i 80 proc. przedszkoli przystąpiło do strajku w oświacie – poinformowały władze Białegostoku.  

9
16:27, 08.04.2019


20
16:16, 08.04.2019

- Jeżeli nauczyciele w dniu egzaminów podtrzymają swoje decyzje o aktywnym udziale w strajku, to siłą rzeczy są one zagrożone - przyznał w rozmowie z Polsat News szef ZNP Sławomir Broniarz.  Jego zdaniem w przeprowadzeniu egzaminów nie pomoże rozporządzenie ministra edukacji narodowej w tej sprawie, które "pojawia się na trzy dni przed egzaminami" i jest "wyabstrahowane od rzeczywistości edukacyjnej wynikającej z przepisów prawa oświatowego". 

40
Zielona Rozgwiazda

do więzienia z komunistycznym terrorystą broniarzem , strajkujących nauczycieli zwolnic , nieroby ,zero podwyzki

Rdzawy Pingwin

nauczyciele, jutro nie kupicie chleba w piekarni bo piekarze nie będą obsługiwać nauczycieli ot taki protest

Chabrowy Wilk

Uczniowie i rodzice tak wam za to podziękują że wam w buty pójdzie !!

Wszystkie komentarze (40)
d43bczl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43bczl
Więcej tematów