Trwa ładowanie...
d192wt4

Strajk nauczycieli 2019. Negocjacje skończyły się fiaskiem. MEN: jesteśmy gotowi do egzaminów

Strajk nauczycieli trwa, ale MEN zapewnia, że egzaminy gimnazjalne rozpoczną się bez przeszkód praktycznie w całym kraju. Gimnazjaliści mogą mieć problemy jedynie na Mazowszu: w Płocku i Radomiu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Egzamin gimnazjalny 2019. Według MEN i kuratoriów oświaty problemy z egzaminem gimnazjalnym mogą być tylko na Mazowszu
Egzamin gimnazjalny 2019. Według MEN i kuratoriów oświaty problemy z egzaminem gimnazjalnym mogą być tylko na Mazowszu (WP.PL)
d192wt4

Za nami drugi dzień strajku nauczycieli. Według szefa ZNP o godz. 10 do strajku nauczycieli przystąpiło 74,29 proc. placówek. Łącznie ok. 600 tys. nauczycieli. MEN nie podał własnych danych na temat skali strajku.

Wicepremier Beata Szydło na godz. 15 zaprosiła związki do Centrum Dialog na kolejną turę rozmów. Związkowcy przyszli, ale jak póżniej stwierdził Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata", spotkanie to było "stratą czasu". Okazało się, że rząd nie przedstawił nowych propozycji. Jedyną nowością była możliwość przyspieszenia zmian w pensum i powiązanych z nim podwyżek.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki: proponuję nauczycielom okrągły stół

d192wt4

- Jeżeli strona rządowa chciała dzisiaj z nami rozmawiać, to byliśmy absolutnie przekonani co do tego, że pojawią się propozycje, które będą chociaż korespondowały z tym, o czym mówią związki zawodowe - oświadczył po spotkaniu Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - To porozumienie zostało odrzucone przez ponad 600 tysięcy nauczycieli, którzy strajkują w ponad 15 tysiącach szkół - mówił.

Zobacz także: Uczniowie też szykują strajk. Minister reaguje

Szefowa Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias powiedziała, że "zarówno związki zawodowe, jak i pracodawcy przedstawili nowe propozycje, tylko strona rządowa nie ma woli i potrzeba jej widocznie jeszcze więcej czasu na przemyślenie tych spraw, które zostały przedstawione przez związki zawodowe i pracodawców".

d192wt4

Zobacz także: Strajk nauczycieli 2019. Tyle zarabia Ryszard Proksa. Nauczyciele: Zdradził nas i oszukał

Środa to pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych, nic więc dziwnego, że wicepremier Szydło po spotkaniu w Centrum Dialog usłyszała pytanie, czy może zagwarantować, że te egzaminy sie odbędą. Odpowiedź nie padła.

Zobacz także: Egzamin gimnazjalny w części szkół zostanie przeprowadzony. Będzie fala odwołań?

Tymczasem MEN ok. godz. 15 poinformował, że do pomocy w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących zgłosiło się kilka tysięcy osób z kwalifikacjami pedagogicznymi. Jeśli wierzyć zapewnieniom kuratoriów oświaty, to egzaminy "są niezagrożone". Mają wystartować bez przeszkód praktycznie w całej Polsce. Jedynie w dwóch miastach na Mazowszu: w Płocku i Radomiu sytuacja była wciąż niejasna. Dyrektorom udało się skompletować z trudem minimalny skład komisji egzaminacyjnej. Jeśli jednak ktoś zrezygnuje z udziału w niej w ostatniej chwili, to egzaminu nie będzie.

Jedno jest pewne: gimnazjaliści muszą rano stawić się w szkole.

d192wt4

Podziel się opinią

Share

d192wt4

d192wt4
Więcej tematów