Trwa ładowanie...
d3pmvg8

Egzamin gimnazjalny w części szkół zostanie przeprowadzony. Będzie fala odwołań?

Co z egzaminem gimnazjalnym? Mimo strajku nauczycieli w niektórych szkołach, egzamin zostanie przeprowadzony. Nauczyciele jednak podkreślają, że przez skład zespołów egzaminacyjnych czy też warunki, w jakich dzieci będą pisać test, rodzice mogą zacząć składać odwołania od wyniku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Egzamin gimnazjalny 2019 już jutro.
Egzamin gimnazjalny 2019 już jutro. (Fotolia)
d3pmvg8

Egzaminy gimnazjalne odbędą się w dniach od 10 do 12 kwietnia. Dzieci będą pisać kolejno testy z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i egzamin z języka obcego nowożytnego.

Nic nie wskazuje na to, że w tym czasie zakończy się strajk nauczycieli. Ale MEN informuje, że egzaminy odbędą się niezależnie od tego.

- Okręgowe komisje egzaminacyjne są przygotowane - powiedział WP Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Dopiero jutro dowiemy się, w ilu szkołach został przeprowadzony egzamin gimnazjalny - dodaje. Dyrektor CKE pytany, czy obawia się zgłoszeń od rodziców uczniów, którzy będą chcieli jego unieważnienia, odpowiada: - Jeżeli egzamin odbędzie się zgodnie z prawem - nie ma podstaw do unieważnień.

d3pmvg8

Zobacz także: Strajk nauczycieli w Lublinie

Czy skład zespołu egzaminacyjnego może być podstawą do odwołania?

Za organizację i przebieg egzaminu w danej szkole odpowiadają dyrektorzy. Nie mogą zmusić strajkujących nauczycieli do tego, by zasiedli w zespołach egzaminacyjnych. Mogą za to zatrudnić do tych zespołów osoby, które mają kwalifikacje nauczycielskie. Nie muszą być czynnymi nauczycielami. Umożliwił to MEN, gdy Anna Zalewska podpisała w tej sprawie specjalne rozporządzenia. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

- Na zgłoszenia czekamy do końca dnia. Jest bardzo duże zainteresowanie, olbrzymi odzew. To są tysiące osób - powiedziała Wirtualnej Polsce Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak kompetencje osób zgłaszających się będą weryfikowane. Najprawdopodobniej odbędzie się to dopiero przed egzaminem.

Jedna z nauczycielek, z którą rozmawialiśmy, stwierdziła, że dotąd osoby powoływane do zespołu egzaminacyjnego musiały przejść wielogodzinne szkolenie z procedur organizacji egzaminów. Teraz, zgodnie z przepisami rozporządzenia, osoby te również będą przeszkolone, tylko że odbędzie się to tuż przed egzaminem, a szkolić będzie dyrektor. - Gdybym była rodzicem, to byłby argument do podważenia wiarygodności egzaminu. Skwapliwie bym to wykorzystała - mówiła WP nauczycielka.

d3pmvg8

Czy egzamin gimnazjalny powinien odbywać się na sali gimnastycznej?

Powodem do odwołania się od wyniku egzaminu mogą być również warunki, w jakich będzie się on odbywać. Dość powszechne są plany gromadzenia uczniów w jednej wielkiej sali. Na przykład gimnastycznej. Tak miało być w LO nr 9 w Opolu z klasami gimnazjalnymi. Dyrekcja zapowiadała, że jeśli nie zbierze się odpowiednia liczba egzaminatorów, test zostanie przeprowadzony w hali sportowej.

- To był tylko czarny scenariusz, gdybym nie miała komisji. Sprawa jest nieaktualna, bo komisja się zebrała. Otrzymaliśmy wsparcie z kuratorium. W zespołach egzaminacyjnych zasiądą pracownicy kuratorium i nauczyciele - mówi nam dyrektor szkoły Małgorzata Szafors.

Egzaminy z języka obcego, podczas których musi być odtworzone nagranie, nie powinny odbywać się na sali gimnastycznej. - Zła akustyka może wpłynąć na to, jak dziecko napisze egzamin. To może być podstawa do odwołania dotyczącego pogorszenia warunków egzaminu - mówi nam jedna z nauczycielek.

d3pmvg8

CZYTAJ TEŻ: Protest nauczycieli. Koleżanka Zalewskiej zawiedziona. "Nie powinna być ministrem edukacji"

Czy dzieci z dysleksją, dysortografią lub dyskalkulią powinny pisać egzamin gimnazjalny z innymi uczniami?

Z utrudnieniami mogą spotkać się też dzieci z dysleksją, dysortografią lub dyskalkulią. Rodzice podkreślają, że zawsze pisały egzamin w oddzielnej sali, by w spokoju wykorzystać przyznany im wydłużony czas. Szanse na takie warunki są nikłe. - Niestety moja córka nie będzie miała takich warunków. Takie dzieci miały pisać egzamin osobno, a przy braku obsady wszyscy będą go pisać razem - mówi WP mama dziewczynki ze stwierdzoną dyskalkulią. Obawia się o wynik córki na egzaminie gimnazjalnym.

Inna nauczycielka mówi nam, że taka sytuacja nie musi być powodem do odwołania się od wyniku egzaminu. - Oni mają po prostu wydłużony czas, więc mogą pisać na sali ze wszystkimi. Moim zdaniem dyrekcje szkół będą tego pilnować - dodaje.

d3pmvg8

- Jesteśmy w sytuacji, która nigdy nie miała miejsca. Możemy się tylko domyślać, jak to wszystko wypadnie. Przygotowujemy się na każdy scenariusz - podsumowuje.

Dodatkowy termin egzaminu został wyznaczony przez Centralną Komisje Egzaminacyjną na 3, 4 i 5 czerwca. Wówczas przystąpią do niego uczniowie, którzy nie mieli możliwości napisać egzaminu w dniach 10-12 kwietnia.

CZYTAJ TEŻ: Strajk nauczycieli 2019. Ryszard Proksa wkurzył związkowców z "Solidarności". "Cios w plecy"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3pmvg8

Podziel się opinią

Share

d3pmvg8

d3pmvg8
Więcej tematów