Trwa ładowanie...
dri1xjs

Strajk nauczycieli 2019. Co dalej?

W piątek rano, po jednodniowej przerwie, ruszają kolejne rozmowy rządu z nauczycielami. Beata Szydło zapowiedziała, że w imieniu rządu zaprezentuje nową propozycję. Czasu do strajku zostało już bardzo mało, a sytuacja rodziców robi się coraz trudniejsza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk nauczycieli. Rozpoczęcie planowane jest już na poniedziałek
Strajk nauczycieli. Rozpoczęcie planowane jest już na poniedziałek (East News)
dri1xjs

Strajk nauczycieli 2019 – porozumienia nadal brak

Strona rządowa od poniedziałku negocjuje z oświatowymi związkami zawodowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Ostatnie rozmowy między związkowcami a rządem nie przyniosły żadnych rezultatów. Strona rządowa negatywnie odniosła się do propozycji związków zawodowych. Konkretnie chodzi o nowy postulat ZNP i FZZ, które wycofały się z podwyżki 1000 zł, na rzecz 30-procentowych wynagrodzeń.

Rząd poprosił o jednodniową przerwę, związki się zgodziły. Kolejne rozmowy odbędą się w piątek rano.

dri1xjs

Wiadomo, że przewidywany początek strajku nauczycieli wypada 8 kwietnia. Termin ten zbiega się z harmonogramem egzaminów wewnętrznych. 10,11,12 kwietnia to termin egzaminu gimnazjalnego, a 15,16,17 kwietnia odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Początek matur zaplanowano na 6 maja.

Strajk nauczycieli. Warszawa: Zakładamy najczarniejszy scenariusz

Ratusz podał informacje o skali strajku w Warszawie. Obejmie on ok. 200 tys. dzieci. W strajku weźmie udział 321 szkół i 151 przedszkoli.

Pojawiają się trzy scenarusze tej sytuacji.
- Pierwszy - kiedy szkoła nie przystępuje do strajku. Takich placówek jest 55. Tam normalnie będą odbywać się zajęcia.
- Drugi wówczas, gdy szkoła będzie mogła częściowo zapewnić dzieciom opiekę
- Trzeci scenariusz to całkowite zamknięcie szkoły

Strajk nauczycieli – rodzice dostają wiadomości

Rodzice dostają wiadomości ze szkół o planowanych odwołaniu szkolnych zajęć od 8 kwietnia 2019.

dri1xjs

W jednej ze szkół w Warszawie dyrekcja wysłała informację, że w szkole aż 98 proc. pracowników w przeprowadzonym referendum podjęło decyzję o przyłączeniu się do ogólnopolskiego strajku. Oznacza to, że nie będzie możliwości zapewnienia opieki uczniom.

Strajk nauczycieli - zwolnienie rodziców

Zaistniała sytuacja pozwala jednak rodzicom uczniów w wieku do 8 roku życia skorzystać z usprawiedliwionego zwolnienia od pracy:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy i udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 20014 r. poz. 1632) - 3 pkt 3.

O takiej możliwości informują także prezydenci miast w pismach do rodziców.

WP.PL

Podobny list wysłał także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "W przypadku, gdy dyrektor placówki uzna, że nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa podopiecznym w czasie akcji strajkowej, ma możliwość zawieszenia zajęć" - napisał.

dri1xjs

"W celu zapewnienia bezpieczeństwa na czas strajku zaangażowałem Straż Miejską. Jestem też w kontakcie z przedstawicielami związków zawodowych. W zależności od informacji otrzymywanych ze strony związkowej, będziemy reagować i podejmować stosowne działania" - pisze Majchrowski.

UM Warszawa
UM Warszawa

Zobacz także: Cud Narodzin. Kobieta 26 dni po urodzeniu syna, urodziła bliźnięta

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

dri1xjs

Podziel się opinią

Share

dri1xjs

dri1xjs
Więcej tematów