Strajk nauczycieli 2019. Co dalej?
W piątek rano, po jednodniowej przerwie, ruszają kolejne rozmowy rządu z nauczycielami. Beata Szydło zapowiedziała, że w imieniu rządu zaprezentuje nową propozycję. Czasu do strajku zostało już bardzo mało, a sytuacja rodziców robi się coraz trudniejsza.
Strajk nauczycieli 2019 – porozumienia nadal brak
Strona rządowa od poniedziałku negocjuje z oświatowymi związkami zawodowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Ostatnie rozmowy między związkowcami a rządem nie przyniosły żadnych rezultatów. Strona rządowa negatywnie odniosła się do propozycji związków zawodowych. Konkretnie chodzi o nowy postulat ZNP i FZZ, które wycofały się z podwyżki 1000 zł, na rzecz 30-procentowych wynagrodzeń.
Rząd poprosił o jednodniową przerwę, związki się zgodziły. Kolejne rozmowy odbędą się w piątek rano.
Wiadomo, że przewidywany początek strajku nauczycieli wypada 8 kwietnia. Termin ten zbiega się z harmonogramem egzaminów wewnętrznych. 10,11,12 kwietnia to termin egzaminu gimnazjalnego, a 15,16,17 kwietnia odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Początek matur zaplanowano na 6 maja.
Strajk nauczycieli. Warszawa: Zakładamy najczarniejszy scenariusz
Ratusz podał informacje o skali strajku w Warszawie. Obejmie on ok. 200 tys. dzieci. W strajku weźmie udział 321 szkół i 151 przedszkoli.
Pojawiają się trzy scenarusze tej sytuacji.
- Pierwszy - kiedy szkoła nie przystępuje do strajku. Takich placówek jest 55. Tam normalnie będą odbywać się zajęcia.
- Drugi wówczas, gdy szkoła będzie mogła częściowo zapewnić dzieciom opiekę
- Trzeci scenariusz to całkowite zamknięcie szkoły
Strajk nauczycieli – rodzice dostają wiadomości
Rodzice dostają wiadomości ze szkół o planowanych odwołaniu szkolnych zajęć od 8 kwietnia 2019.
W jednej ze szkół w Warszawie dyrekcja wysłała informację, że w szkole aż 98 proc. pracowników w przeprowadzonym referendum podjęło decyzję o przyłączeniu się do ogólnopolskiego strajku. Oznacza to, że nie będzie możliwości zapewnienia opieki uczniom.
Strajk nauczycieli - zwolnienie rodziców
Zaistniała sytuacja pozwala jednak rodzicom uczniów w wieku do 8 roku życia skorzystać z usprawiedliwionego zwolnienia od pracy:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy i udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 20014 r. poz. 1632) - 3 pkt 3.
O takiej możliwości informują także prezydenci miast w pismach do rodziców.
Podobny list wysłał także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "W przypadku, gdy dyrektor placówki uzna, że nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa podopiecznym w czasie akcji strajkowej, ma możliwość zawieszenia zajęć" - napisał.
"W celu zapewnienia bezpieczeństwa na czas strajku zaangażowałem Straż Miejską. Jestem też w kontakcie z przedstawicielami związków zawodowych. W zależności od informacji otrzymywanych ze strony związkowej, będziemy reagować i podejmować stosowne działania" - pisze Majchrowski.
Zobacz także: Cud Narodzin. Kobieta 26 dni po urodzeniu syna, urodziła bliźnięta
Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.
Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl